Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

10°

Zítra

12°

Svátek má

Testování ve školách v hradeckém kraji odhalilo jen minimum nákaz

22. 4. 2021

page.Name
Antigenní testování ve školách v Královéhradeckém kraji odhalilo za téměř dva týdny minimum nákaz. Kontrolní PCR testy potvrdily nákazu jen u jednotlivců, jak dětí, tak zaměstnanců škol. Uvedl to mluvčí kraje Dan Lechmann. V kraji se ve školách testuje dvakrát týdně většinou v pondělí a ve čtvrtek.

"Od 12. dubna bylo ve školách v Královéhradeckém kraji provedeno více než 81.000 antigenních testů, a to jak u žáků, tak zaměstnanců škol. Dohromady 30 testů ukázalo pozitivní výsledek, z toho následující PCR test jen v pěti případech potvrdil nákazu," řekl Lechmann. Výsledky dnešního testování ve školách kraj dopoledne neměl k dispozici.

Do škol od minulého týdne chodí v rotační formě žáci prvního stupně základních škol a předškoláci. Podmínkou je povinné testování dětí dvakrát do týdne, pro které stát zvolil antigenní testy. Vedení hradeckého kraje kritizuje antigenní testování ve školách, podle něj jsou testy málo citlivé a pro tyto účely nevhodné.

"Souhlasíme s antigenním testování, ale testy by měly být efektivnější. Od příštího týdne by se v kraji mělo začít testovat antigenními testy, také výtěrem z nosu, ale měly by být od jiného výrobce," dodal Lechmann.

Kraj v minulých dnech ze svých zásob vyčlenil více než 500 sad tzv. plivacích testů pro testování dětí s hendikepem v krajských a soukromých speciálních školách. Tyto testy jsou pro testovaného šetrnější, uvedli zástupci kraje.

Epidemická situace v kraji se zlepšuje, region patří mezi ty, které budou moci od pondělí 26. dubna otevřít mateřské školy pro další děti. Děti ve školkách nebudou muset nosit roušky a nebudou se ani testovat na koronavirus. Opatření se vztahuje i na předškolní děti, které do školek docházejí od poloviny dubna. Testování na koronavirus zůstává povinné pro učitele i nepedagogický personál, probíhat bude v mateřských školách jednou týdně.

"Provoz mateřských škol podle opatření vlády mohou obnovit pouze ty kraje, kde je týdenní přírůstek nových případů nákazy covid-19 pod sto na 100.000 obyvatel. V Hradci Králové se toto číslo za posledních sedm dní pohybuje kolem 87, na celý kraj je to pak ještě méně," uvedl primátor krajského města Alexandr Hrabálek (ODS).

V Královéhradeckém kraji ve středu přibylo 49 nových případů nákazy koronavirem. Šlo o nejnižší středeční přírůstek od loňského 2. září, kdy bylo zjištěno 20 nakažených. Trend poklesu nově diagnostikovaných v kraji trvá od konce února. Královéhradecký kraj spolu s Karlovarským krajem nyní vykazuje nejmenší zasažení epidemií v ČR.

(ČTK)
Foto: Jiří Novák