Neděle

23. června 2024

Nyní

11°

Zítra

11°

Svátek má

Epidemie v kraji dál na ústupu, za poslední týden zjištěno 128 případů

21. 5. 2021

page.Name
Epidemie covidu-19 v hradeckém kraji byla v uplynulém týdnu dál na ústupu. Za posledních sedm dní bylo v kraji zjištěno 128 případů nákazy, což proti předchozímu týdnu se 176 případy představovalo pokles o 27 procent. Hradecký kraj je spolu s Karlovarským nadále epidemií nejméně zasaženým krajem v ČR. Vyplývá to z dat, která dnes zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví. Trend poklesu epidemie v hradeckém kraji trvá od konce února.

Za posledních sedm dní v hradeckém kraji přibylo v přepočtu na 100 tisíc obyvatel 23 nakažených, zatímco před týdnem byl tento ukazatel na 32 nakažených. Na pozici kraje s nejnižší nákazou se Královéhradecký kraj v uplynulém týdnu střídal s Karlovarským krajem, který dnes vykázal 21 nakažených za posledních sedm dní na 100 tisíc obyvatel. Celostátní průměr byl dnes 53 případů.

Epidemie je v Královéhradeckém kraji stále nejrozšířenější na Rychnovsku, kde za posledních sedm dní přibylo 61 případů na 100 tisíc lidí. Ovlivněno to je podle hygieniků výskytem nákazy v několika rodinách a v pracovním kolektivu.

Nejpříznivější situace je na Trutnovsku a Jičínsku, které dnes vykázaly tři a deset nakažených za posledních sedm dní na 100 tisíc obyvatel. V ČR byl dnes před Trutnovskem jen okres Semily s jedním případem. Náchodsko a Hradecko k dnešku vykázaly 17 a 30 nakažených za posledních sedm dní na 100 tisíc obyvatel.

Ústup epidemie se projevuje i v nemocnicích. Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, která je největším zdravotnickým zařízením na východě Čech, se nyní počet pacientů s covidem pohybuje kolem deseti, minulý pátek jich bylo 20. V době největšího náporu pacientů, který byl v polovině února, nemocnice zajišťovala péči o více než 250 pacientů s covidem.

Fakultní nemocnice také pokračuje v postupném obnovování běžného provozu, se kterým začala na začátku dubna. "V tomto týdnu bylo například otevřeno šest lůžek dětského oddělení kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku či bylo otevřeno pět lůžek standardního oddělení pro dospělé kliniky nemocí kožních a pohlavních. Nemocnice také od pondělí 17. května za dodržení podmínek povolila návštěvy pacientů," řekl ČTK mluvčí nemocnice Jakub Sochor.

V kraji se dosud nakazilo 104.531 lidí, což je 19 procent všech obyvatel kraje. Vyšší procento nákazy nevykázal žádný jiný kraj. Na druhém místě za Královéhradeckým krajem je Liberecký kraj, kde se nakazilo 18 procent obyvatel. Na opačném konci žebříčku je Jihomoravský kraj se 13 procenty nakažených.

Z nemoci se v Královéhradeckém kraji dosud vyléčilo 102.252 lidí a 1809 zemřelo.

Očkování v Královéhradeckém v posledním týdnu zrychlilo velmi mírně, o jedno procento. Zdravotníci v kraji za posledních sedm dní podali 27.086 dávek vakcíny, zatímco v týdnu předtím to bylo 26.829 dávek. Podle ministerstva zdravotnictví bylo v kraji dosud podáno 250.275 dávek vakcíny. Alespoň jednu dávku dostalo 187.577 lidí, tedy 34 procent obyvatel kraje.

ČTK