Neděle

21. dubna 2024

Nyní

-5°

Zítra

-4°

Svátek má

Adamec, Jiránek a další. V kraji budou volebními lídry stávající poslanci

24. 1. 2021

page.Name
Do čela kandidátek pro říjnové sněmovní volby v Královéhradeckém kraji strany vysílají současné poslance. Trojkoalici ODS, KDU-ČSL a TOP 09 povede poslanec a dlouholetý starosta Trutnova Ivan Adamec (ODS). Lídrem koalice Pirátů a hnutí STAN bude poslanec Pirátů Martin Jiránek z Trutnova. V čele kandidátky ČSSD by měl být poslanec Jan Birke. Za hnutí ANO by mohla opět jako lídr kandidovat poslankyně a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Jako první v kraji oznámili svého lídra Piráti. Podle Jiránka je cílem koalice Pirátů a STAN volby v Královéhradeckém kraji vyhrát a získat čtyři poslanecké mandáty. Piráti v čele kandidátky obsadí i třetí a čtvrté místo, která zaujmou Tomáš Unger z Náchoda a Michal Čepelka z Broumova. STAN své kandidáty pro čelo kandidátky, tedy pro druhé a páté místo, teprve vybere. Krajský tajemník STAN Miroslav Sazeček řekl, že by jimi mohli být starosta Nové Paky Josef Cogan a bývalý primátor Hradce Králové a současný velvyslanec v Kuvajtu a Kataru Martin Dvořák.

Ambici na vítězství má i trojkoalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09. ODS kromě lídra obsadí podle Adamce i třetí a páté místo. Na druhém místě bude kandidovat poslanec, náměstek hradeckého hejtmana a bývalý předseda lidovců Pavel Bělobrádek, rozhodli v pátek lidovci v kraji. Dále lidovci do voleb vyšlou Stanislava Klika z Hradce Králové nebo Jiřího Gregora z Dobrušky. TOP 09 by své lidi pro čelo kandidátky, tedy hlavně pro čtvrté místo, měla vybrat do konce ledna. „Celá kandidátka by měla být známá do konce února," řekl Adamec.

Hnutí ANO, které poslední sněmovní volby v kraji jasně vyhrálo se ziskem 32 procent hlasů, se sestavováním kandidátky začne zabývat v březnu po únorovém krajském sněmu. „Krajské předsednictvo dalo podporu na lídra Kláře Dostálové, která kandidátku vedla již v roce 2017,“ sdělila krajská manažerka hnutí ANO Darina Kricnarová. Před čtyřmi lety ANO v kraji získalo pět poslaneckých mandátů z jedenácti.

Na lídra kandidátky ČSSD je připraven kandidovat poslanec a starosta Náchoda Jan Birke. V debatách ve straně v kraji podle něj nezaznívá, že by lídrem měl být někdo jiný. „Kandidátku budeme chtít otevřít i osobnostem mimo ČSSD podobně, jako se nám to úspěšně podařilo v krajských volbách,“ oznámil Birke.

KSČM by podle krajské předsedkyně Věry Žižkové měla mít o kandidátce jasno na konci února. „Očekává se, že na lídra kandidátky bude navrhován poslanec Zdeněk Ondráček, který kandidátku vedl již v roce 2017,“ sdělila Žižková.

Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) podle krajské předsedkyně Andrey Pajgerové pracuje na strategii volební kampaně a připravuje kandidátku. Konkrétní jména možných kandidátů zatím neuvedla. Poslanec SPD za hradecký kraj Zdeněk Podal řekl, že o kandidatuře zatím neuvažuje. „V době nynější epidemie covidu jsou důležitější věci než volby,“ pronesl.

Kvůli epidemii covidu-19 strany při debatách o kandidátech či při hlasováních využívají dříve nepoužívaných metod. Například lidovci pořádali k představení kandidátů nominační videokonferenci. Sociální demokraté budou zvažovat, zda hlasování udělají on-line formou či korespondenčně.

(ČTK)
Foto: Miloš Šálek