Pátek

14. června 2024

Nyní

12°

Zítra

16°

Svátek má

Dodržujte protiepidemická opatření, buďte ohleduplní, prosí hejtman občany

28. 1. 2021

page.Name
Situace je vážná. Šíření covidu-19 v trutnovském okrese opět zrychlilo. Za poslední týden hygienici hlásí 1025 případů nákazy na 100 tisíc obyvatel. Z našeho okresu se stala jedna z nejzasaženějších oblastí v Česku. Hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček proto ve čtvrtek znovu vyzval spoluobčany, aby dodržovali protiepidemická opatření.

Epidemie má největší dopad na trutnovskou nemocnici. Jak přibývá nemocných, roste i počet hospitalizovaných a pacientů ve velmi vážném stavu. Zdravotníci jsou přetížení, mnohdy na pokraji sil.

„Dnes jsem navštívil nemocnici v Trutnově, abych se o situaci přesvědčil na vlastní oči. Musím potvrdit, že všichni zdravotníci dělají vše, co je v jejich silách, za což jim znovu děkuji. Nárůst nových případů, ale ještě více zvyšuje tlak na už tak přetíženou kapacitu lůžek,“ sdělil hejtman Červíček.

Tlak zatím pomáhají zmírnit ostatní nemocnice v kraji. Některé covidové pacienty přebírají.

Nárůsty nakažených v okrese jsou plošné, napříč věkovými kategoriemi i prostředími. Hygienici se snaží hledat příčiny opakujících se vysokých denních počtů nových případů. Laboratoř Fakultní nemocnice v Hradci Králové umožňuje vyšetřovat i vzorky pro zjištění tzv. britské mutace koronaviru.

„Jsme sice na úplném začátku, ale již nyní se zdá, že mutovaný vir se vyskytuje v celém našem kraji. V takovém případě pak může docházet k překvapivým vyšším počtům nových případů, jak to nyní vidíme na Trutnovsku,“ uvedl Ivan Kučera, ředitel Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje.

Zamezit dalšímu šíření nemoci a tím přispět ke snížení počtu případů vyžadujících hospitalizaci může každý z nás. Stačí dodržovat veškerá preventivní opatření, včetně pravidla 3R - rouška, ruce, rozestupy, upozornil Kučera.

Pro už nyní přetížené zdravotnictví by mohly být vážným problémem úrazy související se zimní sezónou. Hejtman Červíček už proto jednal o možném zvýšení kapacity akutní péče s představiteli státu.

„S premiérem a ministrem zdravotnictví jsem jednal o centrální pomoci státu s hospitalizací pacientů nejen s covid-19 mimo náš region. V zimních měsících přibývá vážných úrazů na horách, a je proto potřeba zajistit dostatečnou kapacitu akutní péče, s čímž nám mohou pomoci nemocnice v okolních regionech,“ řekl.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek