Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

15°

Zítra

17°

Svátek má

Hejtman: Zdravotníci jedou na plné pecky, očkování bude správnou cestou

20. 1. 2021

page.Name
V sále krajského zastupitelstva v Hradci Králové se v úterý odpoledne konala tisková konference, která byla zaměřena na očkování proti covidu-19 v kraji. Hejtman Martin Červíček se v této souvislosti zaměřil na tři oblasti. První zahrnovala aktuální vývoj epidemie v regionu, druhá očkování proti nákaze a třetí strategii přípravy dalšího očkování.

Od března minulého roku bylo v kraji zaznamenáno zhruba 56 tisíc případů nákazy covid-19. Celkem proběhly tři vlny a s třetí se region potýká dodnes. „Jestliže jsme měli v průběhu října relativní klid a naše zdravotnictví se nadechovalo, bohužel na přelomu listopadu došlo k ohromnému nárůstu počtu nově nakažených koronavirem a tlaku na naše nemocnice s ohledem na počty hospitalizovaných pacientů,“ konstatoval Červíček.

Od té doby mají zdravotníci obrovské množství práce, aby zvládli počty hospitalizovaných. Na začátku prosince však dorazila třetí vlna, přibývaly další případy nakažených. „Dostali jsme se do situace, kdy výrazně stouplo množství práce v nemocnicích, kde zdravotníci jedou na plné pecky,“ řekl hejtman. V polovině prosince bylo nutné operativně reagovat na požadavky antigenních testů. V průběhu prosince se udělalo 14 tisíc PCR testů a dalších 10 tisíc antigenních, ve stejném duchu se pokračuje i v lednu.

S nákazou úzce souvisí i počty lůžek ve zdravotnických zařízeních kraje. Ke včerejšímu dni jich bylo v intenzivní péči celkem 64, volných intenzivních lůžek bylo šest, kapacita standardních lůžek byla 261, volných standardních lůžek bylo 43 a kapacita následné péče představovala 60 lůžek. Celkem bylo covidových lůžek ve všech krajských nemocnicích včetně hradecké fakultní 602. „Je to kapacita, která dostačuje na zvládnutí epidemiologické situace v kraji, který je jeden z nejzatíženějších v zemi,“ poznamenal Červíček.

V tématu očkování hejtman zdůraznil, že cílem je nejen chránit obyvatele, ale také omezit další šíření nákazy v populaci. Dalšími prioritami v tomto ohledu jsou snížit počet úmrtí, zabránit přetížení zdravotnických zařízení, chránit rizikové skupiny obyvatelstva a zdravotnické pracovníky. V lednu a únoru proběhne očkování rizikových skupin, to znamená lidí od 80 let výše, klientů domovů seniorů, zdravotnických pracovníků, osob pečujících o covid pacienty. Na to navazuje postupné spouštění centrálního registračního systému.

„Absolutně stěžejní věcí jsou dodávky vakcín, které ovlivňují průběh očkování ve všech obdobích. Krajská očkovací strategie se přizpůsobila celorepublikové očkovací strategii. Očkování tedy už běží,“ sdělil na tiskovce Červíček. V první fázi bude v kraji k dispozici 62 tisíc vakcín na tři měsíce pro sedm očkovacích míst v nemocnicích. K dispozici jsou rovněž mobilní očkovací týmy, které provádějí očkování zejména klientů pobytových sociálních služeb nebo imobilních občanů.

„Netrpělivě vyčkáváme na očkovací dávky, které v kraji.kde žije 25 tisíc lidí starších 80 let, dostaneme. Lze odhadovat, že většina těchto seniorů bude mít zájem se dobrovolně očkovat. Naše očkování se musí vždy přizpůsobit plánu dodávek vakcín a jak budeme schopni v čase vakcíny aplikovat,“ nechal se slyšet hejtman s tím, že od začátku roku bylo k dispozici 6825 dávek, které už byly na očkovacích místech aplikovány a další dávky přijdou v příštích dnech.

Ve strategii se počítá i s obdobím duben až červen, kdy je předpoklad, že bude do kraje dodáno zhruba 100 tisíc vakcín měsíčně. Kromě nemocnic by mělo očkování probíhat ve velkokapacitních očkovacích centrech. Na tom se bude podílet celkem 47 očkovacích týmů. K tomu bude nutné zajistit funkční a efektivní očkovací systém. „Při vytváření tohoto systému vytvoříme jakousi kotvu, kdy budeme schopni provádět očkování v předpokládaných objemech,“ vysvětlil hejtman.  

Důležité bude zprovoznit další očkovací místa v okresních městech mimo spádovou část Hradce Králové. Vytipované prostory jsou v Trutnově a Jičíně na zimních stadionech, v hotelu Beránek v Náchodě a ve Společenském centru v Rychnově nad Kněžnou. Tato místa doplňuje Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Mluvilo se také o Aldisu, ale tato varianta není zatím na pořadu dne. Tento systém bude doplněn detašovanými pracovišti v Novém Bydžově, Jaroměři a Broumově či v ordinacích praktických lékařů.

„Zdravotníci, kterým patří za jejich práci obrovský dík, reagují na každodenní bázi svých aktivit s rozumem, aby byla zajištěna zdravotní péče v kraji i testování. Doufám, že s dobrovolnickou pomocí zvládneme i očkování, které by se mělo v příštích měsících rozběhnout v daleko větší intenzitě. Věřím, že situaci zvládneme,“ dodal na dnešní tiskové konferenci hejtman Martin Červíček.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz

Foto: Miloš Šálek, Hynek Šnajdar