Čtvrtek

23. května 2024

Nyní

16°

Zítra

14°

Svátek má

Loňská kriminalita v kraji: 5794 trestných činů, objasněnost přes 63 procent

18. 1. 2021

page.Name
Kriminalita v Královéhradeckém kraji loni klesla o 18,8 procenta. Policisté v uplynulém roce v kraji evidovali 5794 trestných činů po 7132 trestných činech v roce 2019. Objasněnost v meziročním srovnání vzrostla na 63,1 procenta případů z předloňských 61,6 procenta. Vyplývá to z dat policejního prezidia.

Kriminalita loni klesla v celé ČR o 16,9 procenta. Snížení kriminality vykázaly všechny kraje, V Královéhradeckém kraji byl pokles po Praze a Karlovarském kraji třetí nejvyšší. Pokles kriminality podle ředitele Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Luďka Fialy zapříčinila vládní opatření proti šíření koronaviru, která snížila mobilitu lidí. Projevila se také omezení vstupu občanů ostatních zemí do České republiky.

Objasněnost trestných činů v Královéhradeckém kraji byla v rámci České republiky nadprůměrná. V celé země byla na úrovni 47 procent. Královéhradeckých 63,1 procenta bylo čtvrtou nejvyšší objasněností v Česku, vyšší měly jen Zlínský kraj, Vysočina a Jihočeský kraj.

Pachatelé trestných činů způsobili loni v Královéhradeckém kraji škodu v souhrnu za 395 milionů korun po předloňských 1,1 miliardy korun. Pokles výše škod činil přes 60 procent.

Jedním z loňských cílů policie v Královéhradeckém kraji bylo zaměřit se na boj s drogovou zločinností a s kyberkriminalitou. Loni policie v kraji evidovala pokles skutků drogové kriminality o 24 procent na asi 200 trestných činů. U kyberkriminality činil meziroční pokles o 14 procent na 342 skutků.

Z násilných případů policie loni řešila několik pokusů vraždy. Jako vraždu vyšetřovala úmrtí devadesátileté ženy na začátku loňského roku na Náchodsku. Z činu byla obviněna její šedesátiletá příbuzná, kterou nakonec soud odsoudil za zabití.

(ČTK)
Foto: Miloš Šálek
Grafika: Policie ČR