Pátek

14. června 2024

Nyní

11°

Zítra

14°

Svátek má

Červíček: Zásadní problémy při zajištění péče v nemocnicích v kraji nejsou

1. 11. 2021

page.Name
I přes rostoucí počty nakažených koronavirem nejsou v Královéhradeckém kraji zásadní problémy při zajištění péče v nemocnicích. Situace je v nich stabilizovaná, řekl krajským zastupitelům hejtman Martin Červíček (ODS). O pacienty s onemocněním covid-19 se v kraji starají kromě krajských nemocnic také státní Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové a soukromá ve Vrchlabí.

"Každý den probíhá jednání o připravenosti nemocnic, v případě větší zátěže jsme připraveni reagovat," řekl Červíček. Případné problémy s epidemií chce vedení kraje v první řadě řešit lokálně, bez zavádění plošných opatření.

V krajské Oblastní nemocnici Jičín platí ode dneška na lůžkových odděleních zákaz návštěv. Důvodem je stoupající počet hospitalizovaných s covidem-19 a nárůst počtu nakažených lidí v okrese. Ostatní krajské nemocnice zatím návštěvy nezakázaly. Od středy 3. listopadu bude platit plošný zákaz návštěv hospitalizovaných pacientů také ve FN Hradec Králové.

"Návštěvy jsou se souhlasem lékaře nadále možné pouze u dětských a nezletilých pacientů, u osob s omezenou svéprávností a u lidí v terminálním stadiu nemoci. Možná je také účast otce, případně třetí osoby, u porodu," uvedla vedoucí Oddělení nemocniční hygieny FN Hradec Králové Lenka Hobzová.

Návštěvy nesmí mít klinické příznaky infekčního onemocnění ani nesmí být v karanténě. "Lidé přicházející na návštěvu pacientů se musí prokázat potvrzením o provedeném očkování nebo o prodělání covid-19 v posledních 180 dnech, případně platným testem. Otcové u porodu žijící ve společné domácnosti s rodičkou doklad o bezinfekčnosti nemusí předkládat," uvedl mluvčí hradecké FN Jakub Sochor. Podle něj je ve FN Hradec Králové nyní hospitalizováno 14 pacientů s covidem-19.

Epidemie v kraji dál sílí. Incidence, tedy počet nakažených na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní, je v regionu i přesto druhá nejnižší v ČR. Královéhradecký kraj měl dnes incidenci na hodnotě 134, v neděli 125 a před týdnem 79. Lépe na tom byl jen Karlovarský kraj, který měl dnes incidenci 107. Republikový průměr k dnešku činil 321 případů za sedm dní na každých 100.000 obyvatel, vyplynulo z údajů ministerstva zdravotnictví.

Podle vedení hradeckého kraje je za příznivější situací vyšší proočkovanost obyvatel a promořenost populace. Kraj na začátku roku patřil k nejzasaženějším regionům v ČR. Ve věkové kategorii 16 plus je v kraji plně očkováno zhruba 69 procent lidí.

Podle ministerstva bylo v kraji s přibližně 549.400 obyvateli dosud spotřebováno 634.690 dávek vakcíny, z toho prvních dávek bylo podáno 320.482, druhých 303.555 a posilovacích, třetích 10.653.

V kraji se nákaza nyní nejvíce šíří v okrese Rychnov nad Kněžnou, kde za posledních sedm dní přibylo na 100.000 obyvatel zhruba 175 nákaz, před týdnem 96. V okresech Hradec Králové a Trutnov podle tohoto přepočtu přibylo zhruba 164 a 135 nakažených, před týdnem na Hradecku okolo 105 a na Trutnovsku zhruba 68 případů. Jičínsko má sedmidenní incidenci na hodnotě zhruba 111, před týdnem to bylo 85 nakažených. Nejlépe v kraji je na tom nyní okres Náchod, kde bylo zjištěno za posledních sedm dní na 100.000 obyvatel zhruba 73 nákaz, před týdnem zhruba 37, vyplynulo z dat ministerstva.

(ČTK)
Foto: Miloš Šálek