Čtvrtek

23. května 2024

Nyní

16°

Zítra

14°

Svátek má

Covid se nebezpečně šíří, za týden stoupl počet případů o 59 procent na 2089

12. 11. 2021

page.Name
Ještě před týdnem bylo v Královéhradeckém kraji zaznamenáno 1311 novým případů nákaz koronavirem. To už však dnes neplatí, protože šíření covidu-19 v regionu zesílilo. Za posledních sedm dní vzrostl počet nákaz o 59 procent na 2089 případů. V týdnech předtím přírůstky činily 551 a 293 případů. Počet úmrtí u lidí s covidem v uplynulém týdnu vzrostl na šest z předchozích tří za týden.

Za posledních sedm dní v kraji přibylo v přepočtu na 100 tisíc obyvatel 379 nakažených, v týdnech předtím bylo incidenční číslo na hodnotách 240 a 101. Přes sílící epidemii patří Královéhradecký kraj nadále k méně zasaženým regionům v České republice. Nižší incidence byla v Karlovarském, Libereckém a Ústeckém kraji. V celé ČR sedmidenní incidence dnes činila 614 nakažených na 100 tisíc obyvatel.

Podle hejtmana Martina Červíčka byly podobně vysoké denní nárůsty v regionu zaznamenány během podzimu minulého roku. „Chci proto znovu každého poprosit a vyzvat k dodržování základních pravidel, která nás mohou ochránit před dalším zrychlováním epidemie. V tuto chvíli se ve spolupráci s hygieniky a hasiči připravujeme i na možnost terénního testování. Ve školách za 14 dní začne plošné antigenní testování, my už ale v příštím týdnu v některých školách provedeme odběry PCR testů, a to na základě vyhodnocení a rozhodnutí krajské hygieny,“ uvedl hejtman.

V krajských nemocnicích dál přibývá nemocných s covidem, v současné době se jich tam léčí 90. „V kraji se počet pacientů s covidem-19 za týden zdvojnásobil. Hrozí, že příští týden by mohly nemocnice v kraji hospitalizovat až 200 pacientů s covidem, za dva týdny až 400. Tím bychom se v podstatě znovu dostali do stavu loňské podzimní vlny epidemie, kdy musela být výrazně omezena péče v nemocnicích,“ dodal Červíček.

V nemocnicích v kraji nyní platí plošný zákaz návštěv. Průběžně navyšují počty covidových lůžek, částečně omezují některou neakutní péči a připravují se na další nárůst hospitalizovaných. Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové dnes ráno pečovali o 38 lidí s covidem, zatímco před týdnem jich bylo 27. „Zhruba třetina hospitalizovaných potřebuje intenzivní péči,“ řekl mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Toto zdravotnické zařízení již muselo omezit některé neakutní operace, aby se zdravotníci mohli věnovat pacientům s covidem. Rovněž trutnovská nemocnice omezila plánovanou operativu a také provoz rehabilitačního, ortopedického a onkologického oddělení.

Do minulého týdne zajišťovaly péči o pacienty s covidem dvě kliniky, poté nemocnice pro pacienty s covidem otevřela jedno oddělení na urologické klinice a v úterý další covidová lůžka na plicní klinice. „Při dalším nárůstu počtu pacientů je nemocnice v souladu se svým pandemickým plánem připravena přeměnit na covidová oddělení i další pracoviště,“ sdělil mluvčí.

Od pondělí budou v nemocnicích v zemi znovu pomáhat vojáci. Žádost o poskytnutí personální pomoci zašle i Královéhradecký kraj. „Předpokládáme nasazení vojáků na běžných i covidových odděleních, případně na odběrových a očkovacích místech nemocnic. Armádu požádáme o nasazení 22 vojáků,“ informoval hejtman. V náchodské nemocnici by mohlo v následujících týdnech vypomáhat šest vojáků, v rychnovské tři, v trutnovské pět, jičínské šest a ve dvorské dva.

S růstem nemocných přibývá ve fakultní nemocnici i aplikací monoklonálních látek proti covidu-19. „Zatímco před několika týdny šlo o jednotky aplikací denně, nyní to je kolem deseti denně. V zásobě nyní máme stovky dávek,“ prozradil mluvčí. Průběžně podle něj stoupá i proočkovanost pracovníků nemocnice, která činí přes 70 procent.

Současně se zvyšujícími se počty nově nakažených stoupá také tempoočkování proti koronaviru. V posledních týdnech zdravotníci v kraji denně očkují v průměru 2000 osob. Aktuálně je v kraji alespoň jednou očkováno už přes 71 procent populace starší 16 let. Očkovací místa navyšují denní kapacity v závislosti na počtu zájemců a do očkování vakcínou Pfizer se zapojilo už 146 praktických lékařů ve všech pěti okresech regionu. Seznam spolu s kontakty na ordinace aktuálně očkujících praktiků naleznete na www.kr-kralovehradecky.cz/praktici.

V pobytových službách sociální péče v kraji jsou celkem čtyři klienti covid pozitivní. Nákaza je prokázána v sedmi zařízeních, z nichž čtyři zřizuje kraj. Situace je stabilizovaná a žádné zařízení není aktuálně v karanténě. V zařízeních platí režimová protiepidemická opatření. Neplatí zde plošný zákaz návštěv.

V osmi krajských školách bylo tento týden celkem 21 žáků a pět pedagogů covid pozitivních, 194 žáků muselo do karantény. V republice se 22. a 29. listopadu uskuteční plošné testování žáků základních a středních škol antigenními testy. Testy do škol rozvezou během příštího týdne hasiči ze skladu Správy státních hmotných rezerv. Od začátku pandemie se v kraji nakazilo 109 839 lidí, což představuje 20 procent z 549 400 obyvatel kraje. Z nemoci se vyléčilo 104 457 lidí a 1839 jich dosud zemřelo.

(ČTK-hyš-dl)
Ilustrační foto: FN HK, ON Trutnov