Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

14°

Zítra

15°

Svátek má

Hejtman: Do dvou týdnů by mohlo být v kraji i 200 hospitalizovaných s covidem

4. 11. 2021

page.Name
Z hlediska šíření epidemie koronaviru v Královéhradeckém kraji budou klíčové pravděpodobně následující dva týdny, kdy lze očekávat přibývání nových případů a hospitalizovaných v nemocnicích. Růst počtu nových případů nevybočuje z průměru ve všech krajích. Nárůst nákaz v kraji je plošný ve všech věkových kategoriích. Po čtvrtečním jednání pracovní skupiny krizového štábu Královéhradeckého kraje řekl Martin Červíček (ODS). Tématem bylo i vyhodnocení aktuálního stavu pandemie, připravenost nemocnic, koordinace zdravotní péče v kraji a aktuální situace ve školách a sociálních službách kraje.

"Pracujeme na tom, aby nemocnice měly dostatek lůžkové kapacity, připraveného personálu i léků a byly schopné poskytnout adekvátní péči všem pacientům. Byť jsme druhý nejméně postižený kraj, tak lze konstatovat, že dochází k významnému nárůstu počtu nakažených. Minulou středu bylo 75 nových případů, tuto středu 262," uvedl Červíček.

V nemocnicích v kraji se aktuálně léčí s covidem-19 téměř 50 pacientů, ale odhad se podle něj pohybuje okolo 200 hospitalizovaných v následujících dvou týdnech.

"Vedení jednotlivých nemocnic se proto připravují na rozšíření kapacit covidových lůžek. Zdravotní péči zatím žádná z krajských nemocnic zásadně neomezila, ale připravujeme se na možné omezení části zákroků v dalších týdnech podle vývoje v jednotlivých nemocnicích," uvedl Červíček.

Na začátku letošního roku region patřil k nejzasaženějším v ČR. Na přelomu února a března bylo hospitalizovaných s covidem v kraji okolo 600, z nichž asi 120 vyžadovalo intenzivní péči.

V současnosti se očkuje proti koronaviru na deseti místech a k tomu se zapojilo 128 praktických lékařů ve všech pěti okresech regionu. V posledních dnech zájem o očkování v kraji vzrostl. Podle sdělení hejtmanství ve středu vykázali lékaři na území kraje 3192 očkování. "Aktuálně je v kraji alespoň jednou očkováno přes 70 procent populace starší 16 let. Očkovací místa navyšují denní kapacity v závislosti na počtu dobrovolných zájemců," uvedli dnes zástupci kraje.

Podle ministerstva zdravotnictví bylo v kraji s 549.400 obyvateli k dnešním zhruba 08:00 spotřebováno 641.386 dávek vakcíny, prvních dávek bylo podáno 322.841, druhých 304.055 a posilovacích třetích 14.490.

Situace krajských v sociálních zařízeních je stabilizovaná, ve všech platí obvyklá opatření, žádný domov nemusel přistoupit ke zvláštním opatřením. Klidná je situace také ve školách zřizovaných krajem, kompletně není uzavřena žádná z nich.

Kraj i přes rostoucí počty zachycených případů koronaviru nadále vykazuje po Karlovarském kraji druhý nejnižší nárůst počtu případů koronaviru v zemi. V Královéhradeckém kraji byla dnes incidence, tedy počet nakažených na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní, na hodnotě 208, celostátní průměr byl 419. Podle vedení kraje je relativně příznivá epidemická situace dílem nadprůměrné očkovanosti a promořenosti populace.

(ČTK)
Foto: Miloš Šálek