Pondělí

24. června 2024

Nyní

22°

Zítra

22°

Svátek má

Hejtman: Rizikem pro urgentní péči může být souběh covid pacientů a úrazů

24. 11. 2021

page.Name
Za riziko pro urgentní péči v nemocnicích v Královéhradeckém kraji v nadcházejícím období hejtman Martin Červíček (ODS) označil souběh přílivu akutních covidových pacientů a lidí, kteří utrpí úrazy na horách. Záchrannou službu v kraji v zimních měsících ve značné míře zaměstnávají úrazy spojené se zimními sporty. Minulá zimní sezona byla výjimkou kvůli lockdownu, zimní střediska byla v provozu jen několik dní. S podobnou uzávěrou se nyní nepočítá.

"V posledním období jsme začali evidovat nárůst pacientů, které nám přiveze záchranka do nemocnic kvůli jiným věcem než covidovým. A to máme před sebou zimní sezonu s vysokou úrazovostí na horách. Musíme si uvědomit, že následující období nebude jen o urgentních covid pacientech," řekl Červíček. Kraj proto také připravuje plán překládání necovidových pacientů do jiných zařízení na doléčení, aby odlehčil nemocnicím.

V úterý přibylo v kraji 1041 potvrzených případů covidu-19, což je nejvyšší denní přírůstek od konce února. O týden dříve v úterý činil nárůst zjištěných nákaz v kraji 754 a před tím 415, vyplynulo z údajů ministerstva.

Vedení kraje dnes důrazně vyzvalo k dodržování všech platných protiepidemických opatření a k očkování. O zavedení nadstandardních opatření proti šíření nákazy nyní neuvažuje. Přes sílící epidemii kraj nadále patří mezi nejméně zasažené.

"Nemyslím si, že náš kraj nyní potřebuje vyhlašování nějakých zvláštních opatření. Měli by si ale všichni uvědomit, co se tady děje a nedopustit, aby došlo k zahlcení nemocnic. Každý k tomu může přispět dodržováním platných protiepidemických opatření," řekl hejtman. Podle něj v tuto chvíli není v kraji na pořadu dne ani omezování návštěvnosti venkovních akcí.

V regionu stoupají počty pacientů s covidem, kteří vyžadují hospitalizaci. K dnešnímu dni bylo v kraji hospitalizováno 236 pacientů s covidem-19, na jednotkách intenzivní péče leží 39 pacientů. V pátek 19. listopadu se v nich léčilo s covidem celkem 110 pacientů, z nichž bylo 29 na JIP, o týden dříve bylo zhruba 80 hospitalizovaných s covidem-19. Na začátku roku patřil kraj k nejzasaženějším v ČR. Na přelomu února a března bylo hospitalizovaných s covidem v kraji více než 600 lidí, z nich asi 120 na JIP.

V nemocnicích v kraji platí zákaz návštěv, některé omezují neakutní péčí a rozšiřují covidová oddělení. V krajských nemocnicích pomáhají vojáci. Od 18. listopadu pracuje po dvou vojácích v jičínské, trutnovské a rychnovské nemocnici a od 22. listopadu vypomáhají tři vojáci v nemocnici Náchod.

"Velmi se nám osvědčuje podávání monoklonálních protilátek. Lékaři v krajských nemocnicích a FN Hradec Králové začali aplikovat monoklonální protilátky a od října do 21. listopadu už podali přes 593 infuzí. Zhruba dvě třetiny tohoto počtu bylo podáno ve fakultní nemocnici," řekl Červíček.

Včasné podání monoklonálních protilátek pacientům s covidem-19 může zabránit vážným důsledkům onemocnění. "Máme dostatečné množství zásob, před týdnem jsme dokonce půjčili ostatním krajům," řekl hejtman.

Incidence, tedy počet nakažených na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní, byla dnes v kraji na hodnotě 772, v úterý 720 a před týdnem ve čtvrtek 525. Celostátní průměr byl dnes 1061, uvedlo ministerstvo zdravotnictví.

Nákaza se v kraji nejvíce šíří v okrese Hradec Králové, kde za posledních sedm dní přibylo na 100.000 obyvatel zhruba 1066 nákaz. Následuje okres Rychnov nad Kněžnou, kde podle tohoto přepočtu přibylo 1047 případů. Incidenční číslo bylo dnes na Jičínsku na hodnotě 720, na Trutnovsku na 521 a v okrese Náchod na hodnotě 434, uvedlo ministerstvo.

Podle ministerstva zdravotnictví bylo v kraji s 549.400 obyvateli k dnešního rána spotřebováno 680.106 dávek vakcíny, prvních dávek bylo podáno 335.510, druhých 308.476 a třetích 36.120. Proočkovanost v kategorii 16+ je v kraji 71 procent.

(ČTK)
Foto: Miloš Šálek