Sobota

13. července 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Kraj soustředil veřejná data o regionu do nového datového portálu

16. 11. 2021

page.Name
Královéhradecký kraj spustil datový portál, který na jednom místě soustřeďuje data o kraji ze zdrojů hejtmanství a dalších veřejných institucí. Využívat by jej měla veřejnost, studenti, školy, média, veřejná správa. Podnikatelům by data z něj měla posloužit například k vytváření analýz o regionu. Uvedl to náměstek hejtmana pro inovace a informační technologie Pavel Bulíček (Piráti).

Podle představitelů kraje jde o první projekt datového portálu takového rozsahu mezi českými kraji. Pokud by měly jiné kraje zájem o zřízení svých datových portálů, poskytnou jim Hradečtí podklady k jejich vytvoření.

Zájemci na portálu najdou například data o investicích a dotacích kraje, ekonomice kraje, pracovním trhu, zdravotnictví, veřejné dopravě a silniční síti, školství, kultuře, životním prostředí, sociální problematice či bezpečnosti. Portál nabízí i aktuální data o vývoji epidemie covidu-19 v kraji a o stavu očkování.

Součástí portálu jsou i analýzy, grafy, infografiky a datové výstupy. Slouží také jako rozcestník pro dalších 15 krajských portálů a 29 aplikací. "Portál nabízí například 300 ukazatelů v grafech nebo sady datových karet, které graficky zpracovávají řadu statistických údajů o našem regionu," uvedl Bulíček. Datové karty lze i analyzovat či srovnávat s jinými roky.

Kromě zdrojů dat z hejtmanství a od krajských organizací portál využívá veřejně dostupná data například Českého statistického úřadu, ministerstev, Policie ČR, Národního památkového ústavu, Agentury ochrany přírody a krajiny či Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Portál vytvořil kraj ve své režii se svými zaměstnanci. Žádnou dotaci na jeho tvorbu nečerpal. "Na podobě datových karet spolupracujeme s profesionálními grafiky i studenty hronovské Střední průmyslové školy Otty Wichterleho, kterou kraj zřizuje. Inspirací pro tyto karty byl brněnský datový portál data.Brno," uvedl Bulíček.

(ČTK)
Ilustrační foto: Krajský úřad Královéhradeckého kraje