Neděle

26. května 2024

Nyní

12°

Zítra

14°

Svátek má

V hradeckém kraji roste zájem o testy na covid, laboratoře zvyšují kapacity

15. 11. 2021

page.Name
Odběrová centra nemocnic v Královéhradeckém kraji zaznamenávají v poslední době zvyšující se zájem o PCR testy. Nemocnice v souvislosti s tím zvětšují kapacitu laboratoří, řekli zástupci nemocnic v kraji. Důvodem je sílící epidemie koronaviru a zpřísňující se opatření proti šíření nákazy.

"Zatímco na začátku listopadu se denní počty testů pohybovaly kolem 400 PCR testů denně nyní je to zhruba 500 testů každý den. FN Hradec Králové připravuje navýšení kapacity laboratoře," řekl mluvčí Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové Jakub Sochor.

Podobně jsou na tom také krajské nemocnice. "V průměru ve všední dny provedou 800 testů denně, většinu tvoří PCR testy," řekl mluvčí hejtmanství Dan Lechmann. Podle něj krajské nemocnice aktuálně nemají se zásobením sadami pro PCR testování problém.

Epidemie koronaviru v Královéhradeckém kraji v posledních týdnech sílí, rostou i počty hospitalizovaných s onemocněním covid-19. Například ve FN Hradec Králové, která je největším zdravotnickým zařízením na východě Čech, bylo dnes dopoledne zhruba 40 pacientů s covidem, třetina z nich je na jednotkách intenzivní péče. V hradecké FN v pátek 12. listopadu ráno pečovali o 38 lidí s covidem, zatímco v pátek 5. listopadu jich bylo 27.

Hejtmanství zažádalo o výpomoc v nemocnicích vojáky. "Předpokládáme nasazení vojáků na běžných i covidových odděleních, případně na odběrových a očkovacích místech nemocnic. Armádu žádáme o nasazení 22 vojáků. V náchodské nemocnici by mohlo v následujících týdnech vypomáhat šest vojáků, v rychnovské tři, v trutnovské pět, jičínské šest a ve dvorské dva," uvedl Lechmann.

Kraj má nemocnice v Trutnově, Jičíně, ve Dvoře Králové nad Labem a v Náchodě, pod který spadá i rychnovská nemocnice. O covidové pacienty v kraji pečuje kromě hradecké FN a krajských nemocnic také soukromá ve Vrchlabí.

V nemocnicích v kraji platí plošný zákaz návštěv. Nemocnice přidávají covidová lůžka, částečně omezují některou neakutní péči a připravují se na další nárůst počtu hospitalizovaných.

Incidence, tedy počet nakažených na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní, byla dnes v kraji na hodnotě 443, v neděli 427 a v pátek 379. Celostátní průměr byl dnes 718, uvedlo na webu ministerstvo zdravotnictví.

Podle ministerstva se nyní v kraji nákaza nejvíce šíří v okrese Hradec Králové, kde za posledních sedm dní přibylo na 100.000 obyvatel zhruba 650 nákaz. V okrese Rychnov nad Kněžnou podle tohoto přepočtu přibylo zhruba 456 případů, na Jičínsku zhruba 414 a na Trutnovsku okolo 390. V okrese Náchod bylo zjištěno za posledních sedm dní na 100.000 obyvatel na 200 nakažených, vyplynulo z údajů ministerstva.

(ČTK)
Ilustrační foto: archiv redakce