Úterý

18. června 2024

Nyní

24°

Zítra

21°

Svátek má

V kraji přibývá akutních necovidových případů, další růst bude v zimě

30. 11. 2021

page.Name
Zdravotnická záchranná služba a nemocnice v Královéhradeckém kraji se mohou v zimních měsících dostat pod značný tlak. Přibývá zásahů u covidových pacientů, přičemž neklesá akutní necovidová péče, řekl ředitel Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Libor Seneta.

Kraj proto připravuje další kapacity mimo nemocnice, které by jim měly odlehčit. Nedávno na riziko pro urgentní péči v nemocnicích v Královéhradeckém kraji v nadcházejícím období upozornil také hejtman Martin Červíček (ODS).

"V žádném případě nevoláme po uzavření lyžařských středisek, i když by nám to pomohlo. Jen upozorňujeme na možné komplikace, které by mohly nastat," řekl Seneta.

Pro Královéhradecký kraj je specifický efekt horských středisek, kdy v lyžařské sezóně objem akutní úrazové péče strmě roste, což vede k dalšímu zatížení nemocnic. Do regionu zasahují Krkonoše s velkými lyžařskými středisky, rušno bývá v zimě také v areálech Orlických hor.

"V předchozích epidemických vlnách jsme sice více jezdili ke covidovým pacientům, ale bylo to částečně kompenzované tím, že jsme měli méně ostatních pacientů. V předchozích vlnách se lidé paušálně stranili zdravotní péče, báli se volat záchranku, báli se chodit do nemocnice, aby se nenakazili. To nám pomáhalo, teď je to ale jiné, a to ještě nezačala zimní sezona na horách," řekl Seneta.

Už v listopadu podle něj zdravotničtí záchranáři v kraji meziročně zaznamenali nárůst počtu výjezdů k akutním necovidovým stavům. "V současné vlně jsme jen za listopad odvezli do nemocnic o 300 až 400 pacientů více, přestože jsme přivezli o 150 covidových pacientů méně než loni. Znamená to, že jiná akutní necovidová péče roste, vracíme se na čísla před pandemií, a to ještě nejsou hory. Za jeden den jsme schopni vygenerovat jen z Krkonoš z oblasti Trutnovska 20 až 30 pacientů, které někdo musí v nemocnici ošetřit. Tohle loni nebylo, hory byly zavřené," řekl Seneta.

Minulá zimní sezona byla výjimkou kvůli uzávěře, zimní střediska byla v provozu jen několik dní. S podobnou uzávěrou se nyní nepočítá. Navíc kvůli opatřením proti šíření nákazy v alpských zemích se očekává větší zájem o lyžování na českých horách. "Náraz na nemocnice v kraji, až se rozjedou hory v součtu s covidovými pacienty, může znamenat velký problém," řekl Seneta.

Kraj proto také přichystal plán překládání necovidových pacientů do jiných zařízení na doléčení, aby odlehčil nemocnicím, a s dalšími institucemi o výpomoci jedná. Necovidoví pacienti jsou překládání na doléčení například do léčeben pro dlouhodobě nemocné v Opočně a v Hradci Králové, do Levitova centra následné péče Hořice, do krajských ozdravoven nebo do soukromého zdravotnického zařízení společnosti Vividus East ve Dvoře Králové nad Labem.

Posilou zdravotnickým záchranářům v Krkonoších pro nadcházející zimní sezonu bude nová posádka, která by měla do měsíce začít vyrážet z nyní vybavované nové výjezdové základny zdravotnických záchranářů v Temném Dole na Trutnovsku. Po zahájení jejího provozu se výrazně sníží dojezdové časy do některých horských středisek.

(ČTK)
Ilustrační foto: archiv redakce