Čtvrtek

23. května 2024

Nyní

15°

Zítra

18°

Svátek má

FOTO: Nový úsek D35 je otevřený. Z Hradce by měla zmizet část kamionů

15. 12. 2021

FOTO: Nový úsek D35 je otevřený. Z Hradce by měla zmizet část kamionů 22 snímků
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dnes otevřelo 13 kilometrů dlouhý úsek dálnice D35 z Opatovic nad Labem do Časů. Ačkoliv se celý nový dálniční úsek nachází v Pardubickém kraji, velký vliv by měl mít na dopravu přímo v Hradci Králové. Zmizet z města by měly možná až tisíce kamionů, které dosud denně projížděly po části městského okruhu kolem Fakultní nemocnice.

Nová část dálnice D35 je dlouhá 12,6 kilometru. Zahrnuje víc než kilometrovou estakádu přes záplavové území Labe. Kromě mostů jsou její součástí dvě mimoúrovňové křižovatky Rokytno a Časy, na trase jsou i čtyři okružní křižovatky. Úsek umožní sjet ve směru od Prahy z dálnice D11 do Opatovic a pokračovat dál na Moravu, aniž by řidič museli zajíždět do Hradce Králové.

Stavba Opatovice nad Labem - Časy byla vysoutěžena za 3,389 miliardy korun bez DPH. Nakonec bude o něco dražší. "Došlo k mírnému prodražení stavby, zatím nemáme finální cenu, protože se stavba ještě bude dokončovat v příštím roce. V tuto chvíli odhadujeme, že navýšení bude 400 nebo 450 milionů korun bez DPH, takže nárůst bude necelých deset procent," řekl ČTK generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Vyšší cena je také ovlivněna urychlením výstavby části dálnice, aby po ní řidiči mohli jezdit už v zimě. Původně měla být dokončena až na jaře 2022. Na financování výstavby D35 ŘSD využívá evropské dotace.

Dálnice D35 bude tvořit alternativu k přetížené dálnici D1 a stane se v podstatě jakýmsi obchvatem Hradce Králové pro tranzitní dopravu mířící směrem na Vysoké Mýto a dále na Moravu. Doposud projížděli řidiči, kteří mířili z Opatovic na Brno či Olomouc, přímo přes hradecký silniční okruh. Právě kvůli tomu je úsek kolem hradecké Fakultní nemocnice dlouhodobě nejvytíženější částí městského okruhu. Denně tam podle nejnovějších statistik projede asi 30 tisíc aut. To by se nyní mělo změnit.

Na slavnostní otevření D35 tak ve středu dorazilo i kompletní vedení hradecké radnice. Pevně věříme tomu, že D35, odvede těžkou nákladní dopravu, která jela z Prahy směrem na Ostravu, úplně mimo naše město. Hradci to obrovským způsobem pomůže,“ nepochybuje o přínosech pro dopravu v Hradci Králové primátor Alexandr Hrabálek (ODS).

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Michal Fanta