Úterý

18. června 2024

Nyní

24°

Zítra

24°

Svátek má

Nehoda na dálnici zaměstnala všechny složky IZS. Naštěstí šlo jen o cvičení

8. 12. 2021

Nehoda na dálnici zaměstnala všechny složky IZS. Naštěstí šlo jen o cvičení 26 snímků
Na dosud neotevřeném novém úseku dálnice D11 zasahovaly dnes dopoledne všechny složky integrovaného záchranného systému (IZS). Policisté, hasiči i záchranáři vyjížděli na 107. kilometr nové dálnice k dopravní nehodě osobního auta, ve kterém zůstali zaklíněni dva lidé. Nikomu se ale nic nestalo. Šlo totiž o společné cvičení složek IZS.

Cvičnou nehodu ohlásil náhodný svědek na tísňovou linku ve středu dopoledne. Nedaleko sjezdu u z dálnice D11 u Jaroměře se v důsledku kolize převrátilo na střechu osobní auto, ve kterém zůstaly zaklíněné dvě zraněné osoby. Na místo se sjely všechny složky IZS, kdy primárním úkolem bylo kromě záchrany života a zdraví osob i zajištění místa dopravní nehody s ohledem na okolní provoz na tělese dálnice. Společné zásahy hasičů, záchranářů a policistů u dopravních nehod patří sice ke každodenní činnosti v rámci IZS, v podmínkách nového dálničního úseku byla ale ověřena mimo jiné také součinnost operačních středisek, řízení a organizace zásahu nebo fungování vzájemné komunikace v místě události.

Přejeme si, aby zůstalo jen u cvičení, říká šéf policistů

„Pevně doufám a přeji si, aby dopravní nehoda, u níž dnes prověřujeme vzájemnou koordinaci složek IZS, zůstala pouze v rovině podobných cvičení. V souvislosti s očekávaným otevřením dalších 23 km dálnice D11 z Hradce Králové do Jaroměře jsme připraveni na dohled nad bezpečností a plynulostí silniční dopravy. Primárně se na zajištění bezpečnosti na nově zprovozněném úseku dálnice D11 budou podílet policisté z dálničního oddělení v Jaroměři a také policejní hlídky dálničního oddělení Pravy. Naším cílem bude zabezpečit i na tomto úseku dálnice, aby řidiči v co nejvyšší míře dodržovali všechna pravidla a dbali zásad bezpečné jízdy po „další páteřní tranzitní krajské“ komunikaci,“ uvedl ředitel Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje Petr Petřík.

Krajští hasiči pak doufají, že s novým úsekem dálnice D11 se zlepší dopravní situace nejen na souběžné silnici č. 33. „Cvičení nám umožnilo ověřit si mimo jiné dojezdové možnosti našich profesionálních jednotek, které jsou pro zásahy na tomto dálničním úseku předurčeny a budou také od nového roku personálně posíleny. Jedná se o profesionální jednotky ze stanic Hradec Králové – Pražská a Jaroměř, které se obdobně potkávají u četných zásahů na silnici č. 33. Doufáme, že zprovoznění další části dálnice povede ke zvýšení míry bezpečnosti silničního provozu a zároveň se projeví příznivě na hustotě dopravy na okruhu v Hradci Králové a průtahu Jaroměří. To by pak mohlo přispět k lepší průjezdnosti městy pro zásahovou techniku,“ řekl ředitel HZS Královéhradeckého kraje David Pouč.

Pacienti se dostanou do fakultní nemocnice rychleji

Také zdravotničtí záchranáři přivítali možnost seznámit se s novým dálničním úsekem ještě před jeho otevřením. „Výjezdové skupiny zdravotnické záchranné služby po přetížené stávající silnici č. 33 denně transportují mnoho pacientů. Často tam také zasahujeme u závažných dopravních nehod. Od otevření nového úseku dálnice D11 proto očekáváme mimo jiné úbytek dopravních úrazů, ale také zrychlení transportu kriticky nemocných do specializovaných center v královéhradecké nemocnici,“ uvedl ředitel krajských zdravotnických záchranářů Libor Seneta a dodává: „Cvičení se zúčastnily výjezdové skupiny RZP ze základen v Hradci Králové – Bláhovka a Jaroměř, které na tomto úseku budou zasahovat i v reálných případech. Zároveň s nimi na místo vyjel také inspektor provozu, který je předurčen k vedení zdravotnické složky při velkých nehodách a mimořádných událostech. Ověřili jsme si zejména dostupnost jednotlivých úseků D11 a dojezdové časy posádek z jednotlivých základen. Tyto informace do budoucna poslouží zdravotnickému operačnímu středisku při řešení dopravních nehod nebo jiných mimořádných událostí na novém dálničním úseku.“

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Michal Fanta