Úterý

18. června 2024

Nyní

24°

Zítra

24°

Svátek má

Nový úsek dálnice D11 otevřen. Cesta z Hradce do Krkonoš bude rychlejší

17. 12. 2021

Nový úsek dálnice D11 je otevřený. Cesta z Hradce do Krkonoš bude rychlejší 22 snímků
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v pátek dopoledne zprovoznilo nový dálniční úsek mezi Hradcem Králové a Jaroměří. Přes 22 kilometrů nové dálnice odvede dopravu z přetížené tranzitní silnice I/33, která vede z Hradce Králové směrem na Náchod a Polsko. Díky novému dálničnímu úseku bude pro řidiče pohodlnější také cesta do Krkonoš. Stavba začala v roce 2018 a stála 4,2 miliardy korun.

S více jak půlročním předstihem oproti původně plánovanému termínu se podařilo ŘSD otevřít dálnici mezi Hradcem Králové a Jaroměří. Ta přispěje nejen ke zrychlení dopravy mezi krajským městem a Trutnovskem či Náchodskem, ale také by měla výrazně zvýšit bezpečnost. Doposud využívali řidiči v tomto úseku silnici I/33, která však podle ŘSD už dávno kapacitně nevyhovovala. I proto na ní často docházelo k nehodám. Jen letos jich zde policisté řešili na osm desítek.

"Odstraněna jsou nehodová místa, neboť z trasy mizí úrovňová křížení s ostatními komunikacemi. Výrazně se tím snižuje riziko dopravních nehod. Zásadní přínos má dálnice samozřejmě také pro obyvatele všech okolních měst a obcí, kteří se mohou těšit na výrazný pokles dopravní zátěže," uvedl při otevření dálnice generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Podle oddělení ministerstva dopravy BESIP na I/33 z Hradce Králové do Jaroměře za posledních pět let při nehodách 13 lidí zemřelo a 26 se těžce zranilo.

Do konce roku můžete vyzkoušet dálnici zdarma

Stavbaři na 22,4 kilometru dlouhém úseku vybudovali 28 mostů, čtyři mimoúrovňové křižovatky a deset protihlukových stěn o celkové délce téměř osmi kilometrů. Mimoúrovňová křižovatka u Hradce Králové, na niž se v budoucnu napojí dálnice D35, patří k největším v ČR.

Do konce prosince bude provoz na novém úseku D11 podle Mátla bezplatný. Od 1. ledna příštího roku na něj bude možné vjet pouze s dálniční známkou. Současně od 1. ledna skončí dosavadní bezplatný provoz na částech D11 a D35 mezi křižovatkami Kukleny a Opatovice nad Labem.

Poslední akce ministra dopravy Havlíčka

Slavnostního otevření dálnice se v pátek dopoledne zúčastnili nejen představitelé ŘSD, stavebních firem, kraje či města Hradec Králové, ale také nyní už bývalý ministr dopravy Karel Havlíček (ANO). Kvůli zástupcům vlády Andreje Babiše se také na poslední chvíli měnil začátek celé akce. Cílem bylo, aby v době otevření dálnice byli členové vlády ještě ve svých funkcích. Sám premiér se ale rozhodl na poslední chvíli svou účast zrušit. To Havlíček svůj projev přednesl ještě jako ministr. Z dálnice už ale odjel ve chvíli, kdy byl do funkce jmenován jeho nástupce Martin Kupka (ODS). "Máme poslední půl hodinu, kdy ještě budeme ve vládě. Důvodem, proč jsem přijel není fotka, chtěl jsem se rozloučit a poděkovat," řekl k tomu Havlíček.

Dálnice uleví dopravě v Hradci, věří primátor

Se svým projevem vystoupil v pátek i hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS). Ten připomněl, že dálnice D11 je klíčovou stavbou pro rozvoj celého kraje. Její význam navíc posiluje to, že v dopravním uzlu u Hradce Králové navazuje na dálnici D35. "Věřím, že se brzy dočkáme dostavby dalších úseků obou těchto dálnic. Významně se tak ulehčí nejen silnicím první třídy, ale i vytíženým krajským komunikacím, které na silnice první třídy navazují," uvedl hejtman.

Velkou radost měl z otevření dálnice i hradecký primátor. "Tento týden může našemu městu závidět celá republika. Otevření obou dálnic znamená obrovskou pomoc našemu městu a příjemnější život pro naše obyvatele," řekl Alexandr Hrabálek (ODS).  

Další úseky mají být hotové do roku 2027

Dálnice D11 končí nově u Hořenic severně od Jaroměře. ŘSD připravuje stavbu pokračování dálnice v délce 41 kilometrů od Jaroměře do Trutnova a dál na česko-polskou hranici v Královci. "Důležité je nyní dálnici D11 dostavět až na hranice. Na stavbu mezi Trutnovem a státní hranicí již probíhají výkupy pozemků, se zahájením výstavby počítáme v roce 2023. Na úsek mezi Jaroměří a Trutnovem jsme aktuálně získali územní rozhodnutí a chystáme se tedy zahájit majetkoprávní přípravu," uvedl Mátl.

Poláci jsou se stavbu své S3 výrazně dál než česká strana, na silnici u hranic již pokládají asfalt. ŘSD přitom počítá s tím, že celá česká dálnice D11 až na hranice bude hotová až v roce 2027.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Michal Fanta