Pátek

14. června 2024

Nyní

14°

Zítra

17°

Svátek má

V Královéhradeckém kraji byl potvrzen druhý případ varianty omikron

20. 12. 2021

page.Name
V Královéhradeckém kraji je druhý potvrzený případ varianty koronaviru omikron. Oba případy se týkají členů jedné rodiny, kteří se vrátili z Afriky. Uvedla to mluvčí Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje Veronika Krejčí. U třetího podezřelého případu v regionu, který s potvrzenými nesouvisí, dosud nebyla dokončena sekvenace odebraného vzorku.

"V Královéhradeckém kraji máme druhý sekvenačně potvrzený případ omikronu. Prvním byl muž, druhým je žena, oba se vrátili z Afriky. Jsou z jedné rodiny z okresu Hradec Králové. Nemají vážný průběh onemocnění, jsou v domácím léčení," řekla dnes Krejčí.

Třetím podezřelým je žena ve středním věku, také z okresu Hradec Králové. "Tento podezřelý případ s potvrzenými nesouvisí," řekla Krejčí. Podle ní nebylo dosud zjištěno, že by se omikron v Královéhradeckém kraji šířil komunitně.

O prvním oficiálně potvrzeném případu omikronu v Královéhradeckém kraji krajští hygienici informovali v pátek 17. prosince.

První potvrzený případ omikronu v ČR byl koncem listopadu u ženy z Liberce, která se vrátila z Afriky. Hygienici poté odhalili další nakažené na jižní Moravě. Variantu omikron, kterou Světová zdravotnická organizace (WHO) kvůli potenciálně vyšší nakažlivosti zařadila mezi znepokojivé typy koronaviru, poprvé zaznamenali 9. listopadu v Jihoafrické republice. Tato varianta může být podle odborníků nakažlivější než dosud dominantní delta.

V Královéhradeckém kraji dalším týdnem pokračuje slábnutí epidemie koronaviru. Incidence, tedy počet nakažených na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní, byla dnes v kraji na hodnotě 662, v neděli 677 a před týdnem v pondělí 829, o týden dříve 979, o týden dříve 942 a před tím byla 691 a 443. Celostátní průměr byl dnes 639, uvedlo ministerstvo zdravotnictví.

(ČTK)
Ilustrační foto: Michal Kriegler