Sobota

13. července 2024

Nyní

17°

Zítra

19°

Svátek má

Valentýna Bečková: Při loučení s herci už tolik nebrečím. Zase je uvidím

23. 12. 2021

page.Name
Valentýna Bečková je osmiletá usměvavá herečka, která zazářila už v několika filmech po boku známých herců. Rodačku z Hradce Králové si oblíbili režiséři i producenti z celé republiky. Není tedy divu, že je čím dál více obsazovaná. Hrát začínala ještě ve chvíli, kdy neuměla číst, takže jí texty četla její maminka Eva Bečková a Valentýnka se je učila nazpaměť. Teď už to ale zvládá sama a dokonce si, jakožto budoucí režisérka, což o sobě tvrdí, píše své vlastní filmy.

Herecká kariéra dívenky, kterou aktuálně můžete vidět například v romantické komedii Přání Ježíškovi, nezačala úplně slibně. Ale nakonec vše dobře dopadlo. „Kdysi nám všichni okolo říkali, že Valentýnka hezky vypadá, tak ať ji někam přihlásíme. Tenkrát jí byly dva roky a uměla krásně mluvit. Když už byl nátlak větší a větší, tak jsme ji přihlásili do jedné pražské reklamní agentury. A nikdo se nám dva roky neozval,“ vypravuje maminka Valentýnky Eva Bečková.

Po dvou letech přišla nabídka na natáčení reklamy, v níž se mělo dohromady představit sedm dětí. „Na prvním natáčení si Valentýnky hned všimli a chtěli, aby hrála v další a další reklamě,“ vysvětluje, jak to vlastně všechno začalo.

Valentýnka se zapsala do paměti produkce, při castingu do filmu Příliš osobní známost udělala obrovský dojem na režisérku Martu Ferencovou. Ta z ní byla nadšená. Doslova říkala, že jí spadla z nebe. Na castingu blonďatá holčička s dlouhými vlásky pobavila paní Ferencovou svým povídáním o Červené Karkulce. „Vyprávěla jsem různé věci o Karkulce a oni mě občas něčím doplnili. A asi je to dost bavilo,“ vzpomíná malá herečka. „Já jsem seděla venku a slyšela jen zvuky, které u toho Vája dělala, a obrovské výbuchy smíchu. Říkala jsem si, pane Bože, co tam to naše dítko dělá,‘‘ dodává se smíchem maminka Eva.

Vyprávění a psaní příběhů je vůbec Valentýnčina oblíbená činnost. „Máme teď ve škole předmět tvůrčí psaní a to mě moc baví. Naposledy jsme psali o Sněhurce a dost jsem se rozepsala. Myslím si, že i tento příběh by je teď pobavil,“ směje se dívka, kterou jste v poslední době mohli vidět i v několika talk show včetně Všechnopárty Karla Šípa. „Hodně se inspiruji knížkami. Když nám mamka nebo táta večer čtou, tak si vymýšlím, jak to asi vypadá, a potom to přepíšu na nějaký jiný příběh,“ říká dívka, která má ještě mladší sestru Elenku.

 

Bavíte se s dítětem, nebo dospělým?

Díky premiéře komediálního drama Příliš osobní známost se Valentýnka dostala ještě více do povědomí režisérů, kteří film viděli. „A mně už pak jen zvonil telefon, že by ji chtěli a že ani nemusí na casting,“ líčí maminka Eva, že už producenti rovnou volají, že její dcera je v úzkém výběru nebo že chtějí přímo ji. „Takže tohle byl takový odpich, který tam byl asi potřeba. A díky Bohu se povedl,“ tvrdí maminka a dodává, že hlavní předností Valentýnky je to, že se umí do role vžít a položit se do ní.

Další obrovské plus je určitě to, že umí krásně komunikovat. Občas ve vás dokáže vyvolat pocit, že se bavíte s dospělým člověkem, a ne že proti vám sedí teprve osmiletá slečna. „Když hrála princeznu, tak na ní bylo vidět, že si to naprosto užívá a že tou princeznou opravdu je,“ přibližuje maminka Eva a přidává ještě jednu historku z natáčení Příliš osobní známosti. V jedné scéně měla Valentýnka plakat a shodou náhod se jednalo o poslední natáčecí den. Vája se loučila s herečkou Petrou Hřebíčkovou a po tváři jí tekly opravdové slzy. Celé to pro ni bylo velmi smutné a pak to vlastně využila v té scéně.

Filmy, kde Valentýnka hraje

2021
Láska na špičkách (Maruška)
Přání Ježíškovi (Terezka)
Tajemství Staré bambitky 2 (princezna Johanka)

2020
Příliš osobní známost (Terezka, dcera vdovce Marka)

2019
Ženy v běhu

Poslední natáčecí dny jsou vůbec chvíle, kdy se loučí celý tým, a toto byl Valentýnčin první poslední natáčecí den, takže o to smutnější byl. „Teď už tolik nebrečím, protože vím, že se s těmi herci ještě uvidím. Ale poprvé to bylo hodně dojemné. Když měla poslední obraz Eliška Balzerová, tak jsem se tam také rozbrečela a vůbec jsem ji nechtěla pustit,“ vypravuje mladá herečka. „Já musím říct, že je to smutné pro obě, protože tam je vždy tak skvělá parta lidí. Přiznávám, že i já bývám dost naměkko,“ doplňuje maminka Eva. Obě tráví společně všechny natáčecí dny, zkoušky a chvíle čekání už čtyři roky. „S manželem se občas střídáme, ale většinou jsem to já, kdo jezdí s Vájou. Když vím, že doma je všechno v pořádku a manžel se krásně postará o druhou dceru, tak si to potom společně užíváme,“ říká Eva Bečková. Ta si zároveň může na celé natáčení dohlédnout, aby vše probíhalo tak, jak má, a malá Valentýnka byla spokojená. Sama však tvrdí, že produkce bývá vždy skvělá a snaží se vše zajistit.

Ředitelka školky, veterinářka, nebo režisérka?

U mladých herců i zpěváků se občas diskutuje o tom, jestli jim neutíká dětství. Často natáčí, učí se texty, zkouší a neužívají si dětská léta. Podobné obavy měli ze začátku také Bečkovi. Jejich dcera ale většinou natáčí jeden film třeba dvanáct či čtrnáct dní, takže jí to vlastně tolik času nezabere. Dva filmy natočila o prázdninách, a tak zvládá i školu. „Valentýnka je navíc hodně aktivní, takže stíhá všechno a všechno ji baví. Užívá si školu, natáčení, kroužky. Vůbec nemám pocit, že by jí dětství nějak utíkalo,“ prozrazuje maminka Eva. „Samozřejmě my, jako rodiče, máme na sobě obrovský závazek, aby vše bylo, jak má.“

A jaká je budoucnost hradecké herečky, kterou někteří přirovnávají k dětské herecké legendě Tomáši Holému? Valentýnka má ještě spoustu směrů, kterými by se chtěla vrhnout. „Bavilo by mě být třeba ředitelkou mateřské školy, veterinářkou nebo režisérkou. Ale u těch zvířat nevím, jak bych zvládala to, že jim něco je. Když mají třeba nějaký nádor nebo nějaké špatné zranění, tak to mi trochu vadí. Ale zvířata mám hodně ráda, takže s nimi bych třeba pracovat chtěla. Ale hodně by mě bavilo dělat režisérku,“ zamýšlí se Valentýna.

K filmové tvorbě má rozhodně nakročeno. Do maminčina notebooku si zvládla napsat už pár vlastních filmů. „My ji určitě nebudeme tlačit do toho, aby za každou cenu zůstala u herectví. I kdyby přišla zítra a řekla, že už nechce, tak prostě skončí,“ má jasno Eva Bečková a říká, že to nikdy ani nebyl cíl, aby Vája hrála. „Vlastně ani nevíme, po kom to nadání má,“ usmívá se. O budoucnosti si rozhodne sama. „Když za pár let přijde, že chce dělat něco jiného, tak ji ve všem plně podpoříme,‘‘ uzavírá s úsměvem Valentýnčina maminka.

Tereza Karanská
redakce@salonkyhk.cz
Foto: Michal Fanta