Středa

29. května 2024

Nyní

13°

Zítra

13°

Svátek má

Barokní Kuks lákal nejvíce ze všech státních památek v hradeckém kraji

31. 10. 2021

page.Name
Barokní hospital Kuks na Trutnovsku byl letos za prvních devět měsíců nejnavštěvovanější památkou ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) v Královéhradeckém kraji. Přesto hospital zaznamenal meziročně pokles návštěvnosti asi o deset procent. Návštěvníky lákaly nejen expozice, ale také kulturní akce a okolí památky, řekl kastelán Libor Švec. Památky v České republice se druhým rokem potýkaly s poklesem návštěvnosti kvůli pandemii koronaviru. Hlavní sezona letos začala až v červnu, běžně to bývá v dubnu.

Hospital Kuks navštívilo od ledna do konce září 48.031 lidí, meziročně šlo o pokles návštěvnosti o více než 5000 lidí. Nejvyšší návštěvnost expozic byla tradičně v červenci a v srpnu, měsíčně přes 16.000 lidí. Meziročně ale i v tyto měsíce šlo o pokles. Naopak jedinými měsíci v roce, kdy návštěvnost meziročně stoupla, byly červen a září. V červnu si prohlédlo expozice 5681, což bylo o 528 lidí více než ve stejném období v roce 2020, a v září 8990 návštěvníků, což byl meziroční nárůst o 1026 lidí, vyplynulo z dat NPÚ.

"Vrátily se školní zájezdy. Jakmile se uvolnila opatření, tak ještě v červnu toho školy využily a v porovnání s loňským rokem jsme pocítili mírný nárůst. Také v září jsme měli více návštěvníků, vysvětluji si to hlavně pěkným počasím. Uvidíme, jak dopadne říjen, to ještě konečná čísla nemáme k dispozici," řekl Švec.

Mezi návštěvníky Kuksu je stále oblíbenější venkovní areál, zvláště pak bylinková zahrada, ve které roste přibližně 200 druhů nejen léčivých rostlin. Bylinková zahrada byla zpřístupněna po rozsáhlé rekonstrukci hospitalu v roce 2015, v následujícím roce byl na nádvoří otevřen obchod s bylinkami a přírodními produkty. Venkovní areál ročně navštíví až trojnásobek lidí než vnitřní expozice. Jen za letoších prvních devět měsíců navštívilo okolí památky okolo 125.000 lidí, řekl Švec.

Na Kuksu očekávají návštěvníky i v závěru roku, a to nejen ve venkovním areálu, který je celoročně bezplatně přístupný. Standardní pravidelné prohlídky hospitalu sice končí v neděli 31. října, ale v tomto režimu bude přístupný ještě na Den válečných veteránů ve čtvrtek 11. listopadu a také po dva listopadové víkendy, kdy jsou v plánu tradiční vánoční trhy. Celoročně od pondělí do pátku pak platí možnost prohlídek hospitalu pro předem objednané skupiny.

Vánoční trhy jsou naplánovány na víkendy 13. a 14. listopadu a na 20. a 21. listopadu. Další větší akce je připravena na sobotu 18. prosince, kdy by měla zaznít v kukském kostele Nejsvětější Trojice vánoční Rybova mše.

Hospital dal na počátku 18. století vystavět František Antonín Špork za účelem péče o přestárlé a práce neschopné muže z okolí. Barokní areál je proslulý sochařskou výzdobou z dílny Matyáše B. Brauna.

NPÚ má v kraji ve správě kromě kukského hospitalu také zámky Opočno, Hrádek u Nechanic, Náchod a Ratibořice. Na tyto památky letos za prvních devět měsíců zavítalo celkem 172.524 lidí, o 21 procenta méně než za stejnou dobu v roce 2020.

(ČTK)
Foto: Hospital Kuks