Neděle

21. dubna 2024

Nyní

-4°

Zítra

-3°

Svátek má

Hradeckému kraji v pololetí rostly daňové příjmy, snížil schodek rozpočtu

3. 10. 2021

page.Name
Královéhradecký kraj v prvním pololetí letošního roku výrazně snížil schodek rozpočtu na devět milionů korun z loňského minusu 660 milionů korun. Kraji do konce června vzrostly daňové příjmy a současně vydal méně peněz na investice. Celkové příjmy a výdaje kraje byly do konce června na úrovni 10,7 miliardy korun. Vyplývá to z pololetního čerpání rozpočtu kraje.

Daňové příjmy kraje v pololetí meziročně vzrostly o 300 milionů korun na 2,37 miliardy korun, tedy o 14 procent. Na investice kraj v pololetí vydal 891 milionů korun po loňských 1,25 miliardy korun.

Loni patřila mezi hlavní investiční výdaje platba za výstavbu nových pavilonů nemocnice v Náchodě v částce 395 milionů korun, zatímco letos do konce června to bylo 116 milionů korun. Stavba nemocnice za 1,4 miliardy korun bez DPH skončila loni v září, v provozu jsou dva nové pavilony od letošního jara.

V září kraj aktualizoval střednědobý výhled rozpočtu na roky 2021 až 2024. Důvodem bylo zejména přijetí nového úvěru a zapracování covidových dopadů do daňových příjmů. Výhled rozpočtu předpokládá každoroční zvýšení daňových příjmů o tři procenta, v příštích letech se mají tyto příjmy pohybovat mezi 4,5 a 4,9 miliardy korun.

Úvěr 1,2 miliardy korun by měl kraj začít čerpat nejdříve v roce 2022. "Úvěr má pokrýt spolufinancování nejdůležitějších investic, především výstavby nových nemocničních pavilonů v Jičíně, Rychnově nad Kněžnou a Náchodě a také pavilonu v hradeckém Domově U Biřičky," uvedl náměstek hejtmana pro finance Rudolf Cogan (STAN).

Pro letošní rok si kraj naplánoval hospodaření s vyrovnaným rozpočtem s příjmy a výdaji 4,86 miliardy korun. Kvůli koronavirové krizi kraj pro letošní rok počítal se snížením daňových příjmů o 137 milionů korun, což se zatím nenaplnilo.

Podstatnou část rozpočtu kraje tvoří různé transfery peněz od státu, které jdou zejména na platy učitelů. Se započítáním těchto transferů by se příjmy kraje měly letos pohybovat na úrovni 17 miliard korun.

(ČTK)
Foto: Krajský úřad Královéhradeckého kraje