Úterý

18. června 2024

Nyní

24°

Zítra

24°

Svátek má

V hradeckém kraji bylo kvůli větru bez elektřiny téměř 60 000 domácností

21. 10. 2021

page.Name
V Královéhradeckém kraji bylo kvůli větru ve čtvrtek kolem 15. hodiny bez elektřiny téměř 60 000 domácností. Na vedeních vysokého napětí v kraji bylo 36 poruch. Uvedla to regionální mluvčí společnosti ČEZ Šárka Lapáčková Beránková.

„V terénu máme maximální počty pracovníků poruchových čet. Na odstranění poruch pracují již od ranních hodin," uvedla mluvčí energetiků. Práci jim ztěžuje déšť a podmáčený terén.

Kvůli spadlým stromům byl po 13. hodině zastaven provoz na železniční trati mezi Sobotkou na Jičínsku a Lomnicí nad Popelkou na Semilsku. Spadlý strom zablokoval provoz i na trati mezi stanicemi Převýšov a Chlumec nad Cidlinou na Hradecku.

Stromy popadaly například také na silnici číslo 299 mezi Verdekem u Dvora Králové nad Labem a Nemojovem. "Požádali jsme policii od odklon dopravy z této komunikace, je zde více popadaných stromů. Z místa jsme také odvezli jednu houbařku," uvedla mluvčí hasičů Martina Götzová.

 

Hasiči měli v kraji k třetí hodině odpoledne hlášeno v souvislosti s větrem přes 100 událostí. Například v Náchodě vítr na jedné budově zničil plechovou střechu.

U obce Zdobín na Trutnovsku kamion narazil do spadlého stromu. Osobní auto narazilo do spadlého stromu také u Podůlší na Jičínsku. V Jičíně vítr strhl desky obložení domu. V Hostinném hasiči evidují uvolněný plech na střeše domu. V Krkonošské ulici v Trutnově spadla větev na osobní auto.

Kvůli silnému větru se na obou úsecích ocitla mimo provoz kabinová lanovka z Pece pod Sněžkou na Sněžku. 

 

Podle meteorologů má mít vítr v kraji dnes v nárazech rychlost až 90 kilometrů v hodině, na horách až 125 kilometrů v hodině. K večeru má vítr částečně slábnout.

ČTK
Foto: Hasiči