Neděle

26. května 2024

Nyní

12°

Zítra

14°

Svátek má

V kraji má alespoň jednu dávku 65 procent obyvatel starších 16 let

18. 8. 2021

page.Name
V Královéhradeckém kraji je alespoň jednou dávkou očkováno proti koronaviru 65 procent obyvatel regionu starších 16 let, tedy více než 290.000 osob. K 17. srpnu zdravotníci v kraji podali celkem 575.575 dávek. Nadále se očkuje proti koronaviru na 11 místech v regionu, deset také nabízí možnost očkování bez předchozí registrace pro starší 16 let. Uvedli to zástupci hejtmanství. Možnost očkování bez objednání od konce července v kraji využilo více než 3000 zájemců.

Podle hejtmana Martina Červíčka (ODS) je Královéhradecký kraj z hlediska podaných dávek na 100 obyvatel druhým nejlepším regionem České republiky. "Ale i podle místa trvalého bydliště si nevedeme špatně a jsme nad průměrem co do počtu očkovaných na 100 obyvatel. Jedním z důležitých faktů je ale určitě to, že patříme ke krajům s nejvíce proočkovanými klienty v sociálních zařízeních," uvedl hejtman.

Zájem o očkování je přes léto menší, očkování ale nadále pokračuje a ve všední dny zdravotníci v regionu provedou v průměru 1500 vakcinací denně. Kraj připravuje mobilní očkování, kdy bude očkovací tým vyjíždět do určených obcí a nabízet možnost nechat se očkovat přímo na daném místě.

"Podle statistik jsou oblasti s nejmenší proočkovaností v našem kraji na Novopacku, Vrchlabsku, Trutnovsku a Jičínsku. Nejedná se o velký rozdíl oproti celokrajskému průměru, ale je potřeba nabídnout obyvatelům ještě další alternativu pro očkování v méně dostupných oblastech. Předpokládám, že mobilní očkování bychom ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Hradec Králové spustili na přelomu srpna a září," uvedl Červíček.

První v kraji začala 2. ledna očkovat Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové, postupně se přidávala další zdravotnická zařízení. Prvním místem v kraji, kde se mohli zájemci začít nechat očkovat bez předchozí registrace, je poliklinika EDUMED v Jaroměři. Tam se očkuje bez objednání od středy 21. července.

Epidemie v kraji stagnuje. Sedmidenní incidence v kraji byla dnes na sedmičce, stejně případů za sedm dní na 100.000 obyvatel bylo také v úterý i před týdnem. Republikový průměr dnes činil 13, vyplynulo z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

V kraji se nákaza nyní nejvíce šíří v okrese Hradec Králové, kde za posledních sedm dní přibylo na 100.000 obyvatel zhruba 13 nákaz, před týdnem 11. V okrese Jičín podle tohoto přepočtu přibylo zhruba 12 nákaz, proti 11 před týdnem. Lépe na tom jsou okresy Náchod a Rychnov nad Kněžnou, kde je sedmidenní incidence na pěti a třech. Na Náchodsku přibylo před týdnem podle tohoto přepočtu pět nákaz a na Rychnovsku čtyři. Nejlépe je na tom v kraji nadále okres Trutnov, kde za posledních sedm dní na 100.000 obyvatel přibyl jeden nakažený, tedy stejně jako před týdnem, vyplynulo z údajů ministerstva zdravotnictví.

(ČTK)
Ilustrační foto: archiv