Úterý

16. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Nejmrazivější první únorové ráno za posledních dvacet let

1. 2. 2021

page.Name
Meteorologové v Královéhradeckém kraji zaznamenali rekordní mrazy pro 1. února na šesti stanicích, které měří více než 20 let. Stanice v Orlickém Záhoří na Rychnovsku, kde se měří kratší dobu, dnes zaznamenala nejchladnější ráno. Teplota tam klesla na minus 25,3 stupně Celsia.

V Peci pod Sněžkou a v Úpici na Trutnovsku bylo dnes v 8:30 minus 11,2 stupně Celsia, dosavadní teplotní minima byla na obou místech v roce 2012, a to minus 8,3 stupně a minus 9,8 stupně Celsia. V Deštném v Orlických horách bylo teplota minus 10,8 stupně Celsia, původní rekord byl minus 10 stupňů z roku 2012.

Na hřebenové Labské boudě v Krkonoších klesla minimální teplota na minus 10,4 stupně Celsia, což stačilo na rekord z roku 1991, kdy 1. února bylo minus deset. V Trutnově stanice naměřila ráno minimální teplotu minus 10,1 stupně Celsia, dosavadní teplotní minimum bylo pro tento den v roce 1963, a to minus 9,7 stupně Celsia. V Jičíně bylo dnes minus 8,4 stupně Celsia, což stačilo na rekord z roku 1963, kdy bylo minus 7,4 stupně.

„Naměřená rekordní minima pro dnešní den na stanicích, které měří více než 20 let, jsou k 08:30, někde ještě může teplota klesnout. V Orlickém Záhoří bylo minimum naměřeno v 06:50, tam tu už jde nahoru," řekl ráno Tuček.

Například ve Velkých Svatoňovicích na Trutnovsku, jak na svém Twitteru informoval meteorolog Tomáš Prouza, ráno klesla teplota na -19,4 °C, když se tam jednalo o desátý nejsilnější mráz od počátku automatizovaného měření (8. 5. 2010).

V Orlickém Záhoří na Rychnovsku je několik meteostanic, přinášejí pravidelně jedny z nejnižších teplot v ČR. Jedna z nich zaznamenala letos 18. ledna minimální teplotu minus 27,0 stupně Celsia. Podle meteorologů není náhoda, že tam teploty padají tak hluboko pod bod mrazu, jde o mrazovou kotlinu, kam za optimálních podmínek studený vzduch klesá k Divoké Orlici do mělké pánve, kde stanice jsou.

Na horách jsou ideální sněhové podmínky, na hřebenech Krkonoš leží 80 až 110 centimetrů sněhu, více ho je na některých závětrných svazích. V lavinových katastrech nadále platí druhý stupeň lavinového rizika z pětibodové mezinárodní stupnice.

„Mohou se zde vyskytnou laviny deskové. Uvolnění laviny je možné hlavně při velkém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích většinou uvedených v lavinové předpovědi. Možnost samovolného uvolnění velmi velkých lavin se nepředpokládá," bylo dnes uvedeno na webu Horské služby Krkonoše.

Na hřebenech Orlických hor leží přes půl metru sněhu. Běžkaři mají v kraji upravených desítky kilometrů tras. Lyžařské areály jsou z důvodu protikoronavirových nařízení uzavřené, v provozu nejsou pro rekreaci ani hotely, penziony a další služby, nejezdí lanovky.

V Královéhradeckém kraji by mělo být dnes jasno až polojasno, během odpoledne od západu přibývání oblačnosti. Nejvyšší denní teploty budou mezi minus dvěma až plus jedním stupněm Celsia, na horách minus pět až minus dva stupně.

ČTK