Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

V Krkonoších i Orlických horách je i po oblevě dost sněhu na běžky

4. 2. 2021

page.Name
Sněhové podmínky v Krkonoších a Orlických horách jsou i přes oblevu a tání nadále dobré. Na hřebenech Krkonoš je okolo metru sněhu, v Orlických horách kolem půl metru. V Krkonoších, včetně polské strany hor, platí druhý lavinový stupeň z pětidílné mezinárodní stupnice. Při druhém lavinovém stupni jsou podmínky pro túry převážně bezpečné, vyplynulo z webu horské služby. Běžkaři mají v horách kraje k dispozici desítky kilometrů tras, i když v posledních dnech některé obce a areály přestaly stopy protahovat.

"Z důvodu oblevy stopy nyní neudržujeme, čekáme, jak se počasí vyvine. Kdybychom nasadili rolbu, uděláme z toho kaši. Pokud přituhne, budeme moci upravovat, sněhu je zatím dost," řekl dnes dopoledne starosta Orlického Záhoří Vojtěch Špinler.

V obci mezi místními částmi Bedřichovka a Jadrná v nadmořské výšce nad 700 metrů je osvětlený běžkařský okruh o délce 4,6 kilometru. Okruh v Orlickém Záhoří je napojen na běžkařské trasy na hřebenech Orlických hor. "Kdo přijede, zajezdí si, ale od úterý neupravujeme. Doufáme, že na víkend se podmínky zlepší," řekl Špinler. Orlické Záhoří se stará o desítky kilometrů běžkařských tras.

Na nedalekém Šerlichu v nadmořské výšce 1027 metrů bylo ráno zataženo, mlha, dva stupně nad nulou a v okolí leželo okolo půl metru mokrého sněhu, uvedla horská služba.

Ve vyšších Krkonoších jsou sněhové podmínky lepší. Na hřebenech Krkonoš je 80 až 110 centimetrů sněhu, více ho leží na závětrných severojižních svazích a žlabech. Teploty i na hřebenech hor byly ráno těsně nad nulou, sněhová pokrývka je mokrá až podmáčená. "Sněhové profily vykazují malou až střední stabilitu. Mohou se vyskytnout laviny z mokrého sněhu," uvedl Robert Dlouhý z krkonošské horské služby.

Během dne se bude postupně ochlazovat a na hřebenech Krkonoš bude slabě sněžit. "Uvolnění laviny je možné hlavně při velkém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích. Možnost samovolného uvolnění velmi velkých lavin se nepředpokládá. Dají se očekávat pouze laviny středních rozměrů, které se většinou zastaví na svahu," uvedl Dlouhý.

Lyžařské areály a lanovky jsou z důvodů protikoronavirových opatření od prosince uzavřené. Hory jsou přesto častým cílem jednodenních návštěvníků, kteří vyrážejí na běžkách nebo skialpech. Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) opakovaně upozorňuje, že lidé častěji porušují pravidla pohybu po NP, lyžaři přes zákaz jezdí volným terénem. Kdo nerespektuje pravidla KRNAP, riskuje postih, uvedli zástupci Správy KRNAP.

(ČTK)
Ilustrační foto: Jiří Štefek