Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Bezletová zóna by znamenala třetí světovou válku, řekl v Hradci premiér

4. 3. 2022

Bezletová zóna by znamenala třetí světovou válku, řekl v Hradci premiér 7 snímků
Premiér Petr Fiala dnes navštívil krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) v hradeckém kongresovém centru Aldis. Novinářům řekl, že ačkoliv nabývá ruská agrese rozměrů, které překračují i ty nejčernější představy, západní svět se stále musí snažit o diplomatické řešení. Zřízení bezletové zóny nad Ukrajinou, které požaduje prezident Volodymyr Zelenskyj, by podle Fialy fakticky znamenalo třetí světovou válku.

KACPU v Aldisu funguje od středečního poledne a za první dva dny fungování kompletně odbavilo přes šest stovek uprchlíků z Ukrajiny. V pátek dopoledne ho přijel navštívit i předseda vlády Petr Fiala. "V každém kraji jsme zřídili krajské asistenční centrum, které by mělo poskytovat první pomoc a podporu uprchlíkům z Ukrajiny. Chtěl jsem na místě vidět, jak to probíhá a zda jsou nějaké problémy. Musím říct, že mě fungování v Hradci velmi pozitivně překvapilo. Všechno funguje na opravdu profesionální úrovni. Obdivuji práci všech, kteří se zde od rána do noci starají o lidi, kteří jsou v nouzi," řekl po prohlídce centra premiér.

Podle hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Červíčka udělilo centrum od středy už 604 víz. "Dnes už máme v registraci dalších 500 lidí. V tuto chvíli je 90 procent přicházejících uprchlíků zajištěných. Mají kam jít a předem o tom přemýšleli. Připravujeme se ale na další spontánní fázi, kdy k nám budou proudit i lidé, kteří nebudou mít kam jít a my se v daleko větší míře budeme muset starat o jejich umístění. KACPU zatím umístilo 40 lidí, očekáváme ale, že to v budoucnu bude mnohonásobně vyšší číslo," sdělil hejtman.

Ruská agrese překračuje nejčernější představy
Premiér Fiala se v hradeckém Aldisu vyjádřil i k samotnému dění na Ukrajině. Ruská agrese podle něj nabývá rozměrů, které překračují i ty nejčernější představy. Reagoval tak na dotaz ohledně dnešního útoku ruské armády na jadernou elektrárnu v Záporoží. "Útočit na jadernou elektrárnu je mimořádně riskantní věc a porušení všech mezinárodních pravidel. Česká republika od začátku zastává postoj co nejtvrdšího postupu vůči Rusku. Jsem rád, že EU i NATO dávají najevo rozhodnost a jednotu," upozornil Fiala.

S prezidentem Milošem Zemanem se včera shodl na tom, že čeští dobrovolníci, kteří půjdou bojovat na Ukrajinu, mohou počítat s beztrestností. "Jako předseda vlády nemohu nikoho nabádat ani mu doporučit, aby šel bojovat na Ukrajinu. Lidé, kteří se rozhodnou tam jít bojovat, tam nejsou vysláni Českou republikou," uvedl.

Musíme stále věřit v diplomatické řešení
I přes stále vyhrocenější situaci na Ukrajině je podle Fialy nutné věřit v diplomatické řešení konfliktu. "Musíme udělat všechno proto, aby se boje zastavily. Každý den války je katastrofální a zastaví se jedině rázným postupem, kdy Rusko uvidí, že tohle není cesta. Síla, se kterou do toho Vladimír Putin jde, snižuje šanci na diplomatické řešení. To ale neznamená, že se o to nemáme snažit," řekl Fiala novinářům.

Požadavek na ustanovení bezletové zóny nad Ukrajinou, který opakovaně vyslovil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, podle Petra Fialy není v tuto chvíli možné splnit. "Zřídit bezletovou zónu znamená vstoupit do válečného konfliktu s Ruskem a to NATO nemůže udělat. Znamenalo by to fakticky třetí světovou válku. To není cesta, kterou se dá jít. Cestou je Ukrajince dostatečně vybavit vojenskou technikou, což nakonec může k bezletové zóně vést," vysvětlil český premiér.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Michal Fanta/HZS KHK