Středa

24. července 2024

Nyní

14°

Zítra

11°

Svátek má

Hradecké centrum pro uprchlíky dosud odbavilo téměř 10 000 lidí

27. 3. 2022

page.Name
Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) v Hradci Králové od začátku svého fungování 2. března do sobotní půlnoci zaregistrovalo 9940 ukrajinských uprchlíků. Z toho 1438 získalo ubytování přes databázi krajských hasičů. V posledních dnech počet uprchlíků registrovaných v centru klesá. Uvedla to dnes mluvčí hasičů Martina Götzová.

V sobotu hradecké centrum odbavilo 164 válečných ukrajinských uprchlíků, před týdnem v sobotu jich bylo 353 a před dvěma týdny v sobotu 479. Ve všední dny tohoto týdne denní počty zaregistrovaných uprchlíků trvale klesaly z pondělních 243 až na pátečních 138.

Postupně klesá i potřeba ubytování pro uprchlíky. V sobotu centrum zajistilo ubytování devíti uprchlíkům, před týdnem v sobotu jich hasiči ubytovali 130 a před dvěma týdny 183. Ve všední dny tohoto týdne nabídku centra na ubytování denně využilo přes 50 uprchlíků denně.

Podle hejtmanství asi dvě třetiny uprchlíků, kteří prošli hradeckým centrem, bydlí v ubytovacích kapacitách kraje, obcí, neziskových a jiných organizací, zbylá třetina u rodin a soukromých osob.

Ve středu 30. března se bude asistenční centrum stěhovat z nynějších prostor v přízemí Kongresového centra Aldis do krajské administrativní budovy Na Okrouhlíku blízko vlakového a autobusového nádraží. Tam by mělo pokračovat od 31. března.

"Do centru Na Okrouhlíku jsme již začali stěhovat vybavení, začali jsme s montováním nábytku a přípravou výpočetní techniky," řekla mluvčí hasičů.

(ČTK)
Foto: archiv redakce