Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Hradecký kraj letos vydá na podporu kultury a památek 21 milionů korun

28. 3. 2022

page.Name
Královéhradecký kraj letos podpoří kulturu a péči o památky částkou 21,3 milionu korun. Peníze si rozdělí 205 žadatelů. Podpora půjde například na opravy varhan v kostelech, na pořádání kulturních festivalů či na opravy památek. "Podporu se letos podařilo udržet stejnou jako loni. Věřím, že letošní rok už nepostihne žádné (covidové) omezení a kultura bude opět moci žít," uvedla náměstkyně hejtmana pro kulturu Martina Berdychová (Východočeši).

Pro kulturu a památkovou péči kraj vypsal osm programů. Největší objem peněz, téměř 12 milionů korun, jde na obnovu památkového fondu. Peníze získaly například závěrečná etapa opravy fasády věže kostela sv. Voršily v Chlumci nad Cidlinou nebo restaurování Mariánského sloupu se sochou Panny Marie v Úpici. Ze světských staveb kraje podpoří opravu střechy východní věže a valby mezi věžemi zámku Hořiněves.

Na podporu kulturních aktivit poskytne kraj 75 žadatelům necelých pět milionů korun. Mezi podpořenými projekty je například hudební festival MetalGate Czech Death Fest 2022 v Červeném Kostelci, jubilejní 25. ročník swingového festivalu Jardy Marčíka v Týništi nad Orlicí či projekt Městského kulturního středisko v Jaroměři s názvem Oživlý Josefov 2022.

Na obnovu historických varhan uvolní kraj 750.000 korun pro osm žadatelů. Podporu získala například závěrečná etapa obnovy varhan v kostele sv. Floriána v Kocbeřích či restaurování téměř dvousetletých varhan v Chotči. Z programu podpory muzeí a galerií kraj podpoří instalaci nových expozic v Domku Boženy Němcové v Červeném Kostelci či muzeu v Radči. Městské muzeum v Žacléři si bude moci pořídit nový zabezpečovací systém.

(ČTK)
Foto: Krajský úřad Královéhradeckého kraje