Pondělí

24. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Královéhradecký kraj zahájí výuku češtiny pro uprchlíky z Ukrajiny

8. 3. 2022

page.Name
Královéhradecký kraj dnes zahájí výuku českého jazyka pro občany Ukrajiny. Na krajském úřadě budou lektoři denně vyučovat dospělé Ukrajince základy češtiny s cílem naučit je především základní fráze, které využijí při každodenním životě v České republice. Zatím se podle mluvčího hejtmanství Dana Lechmanna přihlásilo 12 zájemců. Další se mohou hlásit na e-mail tnyklickova@kr-kralovehradecky.cz, případně na telefonním čísle +420 720 987 135.

„Vedle zajištění registrace a ubytování pro ukrajinské uprchlíky prostřednictvím KACPU se v těchto dnech začínáme intenzivně věnovat také možnostem na jejich postupné začleňování do společnosti, tedy zejména nabídkou jazykového vzdělávání a zaměstnání,“ uvedl hejtman Martin Červíček (ODS).

Organizaci výuky českého jazyka zajišťují zaměstnanci krajského úřadu odboru školství a sportu. Lekce jsou zdarma a jsou určeny pro dospělé občany Ukrajiny. Probíhají ve všední dny od 17 do 18.30 hodin na krajském úřadě. Studující mohou také využít nabídku hlídání dětí během výuky.

„Chceme občanům Ukrajiny, kteří přichází do našeho regionu, umožnit naučit se základům češtiny tak, aby se mohli co nejlépe zapojit do každodenního života v Česku. Ukrajinci nejsou naší kultuře vzdálení a schopnost dorozumět se na každodenní bázi jim nejenže usnadní pobyt v Česku, ale také jim pomůže daleko lépe navazovat kontakty s jejich okolím,“ zhodnotil náměstek hejtmana pro oblast školství a sportu Arnošt Štěpánek (Piráti).

Zájemci se mohou přihlásit na e-mail tnyklickova@kr-kralovehradecky.cz, případně na telefonní číslo +420 720 987 135. Kapacita jedné lekce je 20 osob.

Uprchlická vlna z Ukrajiny v posledních dnech sílí. První kontakt a pomoc v kraji většina běženců z válkou zasažené Ukrajiny nachází v KACPU Hradec Králové, které funguje od 2. března v hradeckém Kongresovém centru Aldis. Většina uprchlíků z Ukrajiny přichází do regionu se zajištěným bydlením. Hradecké centrum je podle hasičů, kteří jeho provoz koordinují, vytížené z více než 90 procent.

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Královéhradecký kraj