Sobota

13. července 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Lyžaři mají na horách na východě Čech stále dobré podmínky

25. 3. 2022

page.Name
Hlavní horské areály v Královéhradeckém kraji v Krkonoších a v Orlických horách stále nabízejí velmi dobré lyžování s dostatkem sněhu. Na sjezdovkách leží od 30 do 110 centimetrů sněhu. Nejlepší lyžování je po ránu, kdy jsou sjezdové tratě po nočním ochlazení přimrzlé, uvedli provozovatelé lanovek a vleků. Některá menší střediska již sezonu ukončila, část dalších skončí v neděli.

V největším českém lyžařském středisku Špindlerův Mlýn se stále lyžuje na více než 20 kilometrech sjezdovek a v provozu jsou všechna hlavní přepravní zařízení v areálech Svatý Petr, Medvědín a Horní Mísečky. O víkendu bude kvůli mistrovství ČR v alpském lyžování omezen provoz na černé sjezdovce ve Svatém Petru. Areály na Medvědíně a Horních Mísečkách by měly být otevřené do 27., respektive do 30. března, ale v případě příznivého počasí a zájmu lyžařů by mohly být v provozu do neděle 3. dubna. V areálu Svatý Petr, který má sjezdovky k severu a sníh z nich odtává nejpomaleji, se bude lyžovat do 10. dubna.

Ve SkiResortu Černá hora - Pec se lyžuje na 32 kilometrech sjezdovek v areálech Černá hora, Pec pod Sněžkou a Malá Úpa. "Na hlavních svazích je stále zhruba metr sněhu. Trasy pro běžkaře na hřebenech jsou upravené. V pátek a v sobotu bude v provozu večerní lyžování v Peci pod Sněžkou na sjezdovce Javor," řekla mluvčí SkiResortu Zina Plchová. Pokud to podmínky dovolí, mohlo by se na Černé hoře a v Peci lyžovat až do Velikonoc, které letos připadají na 15. až 18. dubna.

V Krkonoších se ještě lyžuje v areálech Mladé Buky, Strážné a Herlíkovice-Bubákov. V Mladých Bukách skončí trvalý provoz v neděli 27. března, opět se lanovky a vleky rozjedou na víkend 2. až 3. dubna. Areály Strážné a Herlíkovice-Bubákov v neděli 27. března sezonu ukončí. Již dříve v Krkonoších ukončily sezonu areály Kněžický vrch, Prkenný Důl, Luisino údolí, Černý Důl, Velká Úpa a Svoboda nad Úpou.

V Orlických horách se stále lyžuje v Deštném a Říčkách. "Na sjezdovkách máme 70 až 80 centimetrů sněhu, obě lanovky a všechny hlavní sjezdovky jsou v provozu. Hlavně po ránu je kvalitní lyžování," řekl vedoucí střediska Petr Prouza. V sobotu se s lyžaři přijede do Deštného rozloučit vládce Orlických hor Rampušák, ale lyžovat se v Deštném bude dál až do 3. dubna.

V Říčkách v Orlických horách je v provozu šestisedačková lanovka a otevřené jsou všechny sjezdovky, na kterých leží 60 až 110 centimetrů sněhu. "Denně u nás lyžuje kolem 300 lidí, na sjezdovkách je 60 až 110 centimetrů sněhu," řekl ředitel Skicentra Říčky Petr Kánský. Středisko bude otevřené do příštího víkendu, na sobotu 2. dubna naplánovalo rozloučení se sezonou takzvanými Bafuňářskými závody.

Na hřebenech Krkonoš leží 100 až 150 centimetrů sněhu. V lavinových katastrech nadále platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné mezinárodní stupnice. Při druhém lavinovém stupni jsou podmínky pro túry převážně bezpečné. Na hřebeni Orlických hor leží kolem 60 centimetrů sněhu.

(ČTK)
Foto: screen webkamera Skiareál Špindlerův Mlýn