Pondělí

4. března 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Martin Červíček: Uprchlická krize v kraji je v posledních dnech stabilizovaná

22. 3. 2022

page.Name
Uprchlická krize v Královéhradeckém kraji je v posledních dnech stabilizovaná. Nouzové ubytování v tělocvičnách a dalších zařízeních pro uprchlíky z válkou zasažené Ukrajiny zatím kraj aktivovat nemusel, řekl v pondělí krajským zastupitelům hejtman Martin Červíček (ODS). Zastupitelstvo včera na návrh vedení kraje souhlasilo s navýšením rozpočtu o 25 milionů korun na řešení krizových situací souvisejících s uprchlickou krizí.

Podle hejtmana bylo v kraji v posledních dnech registrováno denně okolo 300 uprchlíků, přičemž zpočátku to bylo okolo 1000 lidí denně. "Uprchlická krize, alespoň z hlediska registrovaných uprchlíků v kraji, je v posledních několika dnech relativně stabilizovaná," řekl Červíček.

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) v Hradci Králové k nedělní půlnoci zaregistrovalo přes 8700 lidí. Asi dvě třetiny uprchlíků, kteří prošli hradeckým KACPU, bydlí v ubytovacích kapacitách kraje, obcí, neziskových a jiných organizací, zbylá třetina u rodin a u soukromých osob.

Stát ubytování uprchlíků dělí do tří kategorií, podle délky pobytu a kvality pokojů. Od toho se také odvíjí finanční příspěvek pro poskytovatele ubytování. První kategorie zahrnuje nouzové ubytování v tělocvičnách či sokolovnách. Ve druhé kategorii ubytování bydlí lidé v objektech, které nabízejí kraj, obce a neziskové organizace a ve třetí v domácnostech, rodinách u soukromníků.

"Neustále hledáme ubytovací kapacity v kategorii dvě, tedy v našich zařízeních. Máme připravenou rezervu asi 2000 míst v komerčním ubytování," řekl Červíček.

Kraj pro případ pokračujícího příchodu běženců z Ukrajiny počítá se zřízením nouzového ubytování v tělocvičnách, kulturních domech a dalších zařízeních. Má také vytipované místo pro stavbu uprchlického tábora, a to na bývalém vojenském letišti v Hradci Králové.

Mezi uprchlíky nadále převažují rodiny s dětmi. Uprchlickou vlnu vyvolala ruská invaze na Ukrajinu 24. února. Od té doby se válka rozšířila na značnou část území Ukrajiny.

(ČTK)
Foto: Miloš Šálek