Středa

29. května 2024

Nyní

11°

Zítra

13°

Svátek má

Počet lidí bez práce v Královéhradeckém kraji mírně klesl. Je jich 10 862

8. 3. 2022

page.Name
Nezaměstnanost v Královéhradeckém kraji v únoru klesla na 2,9 procenta z lednových tří procent. Práci k poslednímu únoru nemělo 10 862 lidí, proti lednu jich bylo o 281 méně. Počet volných míst nahlášených zaměstnavateli úřadům práce v únoru meziměsíčně vzrostl o 159 na 13 069 míst. Údaje o nezaměstnanosti dnes zveřejnil Úřad práce ČR.

Nezaměstnanost v únoru klesla po předchozím prosincovém a lednovém zvýšení. V porovnání s únorem roku 2021 nezaměstnanost v kraji klesla o čtyři desetiny procentního bodu z tehdejších 3,3 procenta. Od loňského května se nezaměstnanost v kraji pohybuje v intervalu od 2,6 do tří procent.

Únorový pokles nezaměstnanosti byl podle ředitele královéhradeckého krajského úřadu práce Martina Horáka očekávaný. "Šlo o klasický sezonní vývoj, kdy podle počasí a dalších okolností je stagnace nebo mírný pokles, který nastal nyní. Stále trvá převis poptávky po zaměstnancích nad nabídkou," řekl ČTK Horák.

Vývoj na trhu práce nyní začíná ovlivňovat válka na Ukrajině. "Zaměstnavatelům odcházejí ukrajinští zaměstnanci na Ukrajinu a naopak přicházejí uprchlíci, pro které se hledají možnosti pracovního uplatnění," uvedl Horák.

V únoru nezaměstnanost klesla ve čtyřech okresech z pěti. Pouze na Náchodsku stagnovala na 3,9 procenta, což byla zároveň nejvyšší nezaměstnanost mezi okresy v kraji. Nejnižší nezaměstnanost byla nadále na Rychnovsku s hodnotou 1,8 procenta.

Rychnovsko mělo po okresech Praha-východ, Praha-západ a Pelhřimov čtvrtou nejnižší nezaměstnanost v celém Česku. Výrazně podprůměrnou nezaměstnanost měl i okres Jičín, jehož 2,2 procenta bylo devátou nejnižší hodnotou v zemi.

Volných míst v kraji bylo nadále více než nezaměstnaných. V okresním porovnání bylo volných míst více než nezaměstnaných na Rychnovsku, Královéhradecku a Jičínsku. Naopak na Náchodsku a Trutnovsku počet lidí bez práce převyšoval počet volných míst.

Nejvíce volných míst nabízeli ke konci února zaměstnavatelé na Královéhradecku, a to 4912. Představovalo to téměř 40 procent všech volných míst v kraji.

V celostátním srovnání měl Královéhradecký kraj v únoru čtvrtou až pátou nejnižší nezaměstnanost v ČR. Nižší měly s 2,6 procenta sousední Pardubický kraj, s 2,7 procenta Praha a s 2,8 procenta Zlínský kraj. S Královéhradeckým krajem shodných 2,9 procenta měl Plzeňský kraj.

V celé ČR nezaměstnanost klesla o desetinu procentního bodu na 3,5 procenta. Úřady v Česku evidovaly na konci sledovaného měsíce 263.433 uchazečů o práci, v lednu jich bylo o 3643 víc.

"Pokud jde o výhled do dalších měsíců, bude se vše odvíjet od aktuální pandemické situace a s tím spojených přijatých bezpečnostních opatření. Do vývoje se s největší pravděpodobností promítne i právě probíhající válečný konflikt na Ukrajině," uvedl generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon.

(ČTK)
Ilustrační foto: Úřad práce ČR