Čtvrtek

23. května 2024

Nyní

16°

Zítra

14°

Svátek má

Ubytovací kapacity jsou problémem, v hradeckém kraji už je 7000 uprchlíků

15. 3. 2022

page.Name
I hradecký kraj trápí v posledních dnech nedostatek ubytovacích kapacit pro ukrajinské uprchlíky. Počet uprchlíků v Královéhradeckém kraji dosahuje počtu sedmi tisíc, a proto je nezbytné najít další vhodná místa pro jakékoliv ubytování. Ukrajincům v těchto dnech velkou měrou pomáhají města, obce, neziskové a jiné organizace, ale také fyzické osoby, u kterých lidé prchající před válkou našli útočiště.

„V našem kraji jsme přijali už více jak 6 800 ukrajinských uprchlíků, kteří zde nyní žijí. Mnoho z nich přebývá v ubytovnách, bytových prostorech obcí a měst, neziskových a jiných organizací, a což je obdivuhodné, více jak třetina u rodin či známých. Všem zmíněným patří obrovské poděkování za to, že s ubytováním uprchlíků pomáhají. Díky nim současnou uprchlickou vlnu v našem regionu zatím zvládáme,“ hodnotí aktuální situaci hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS).

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU), které vzniklo pro zajištění veškeré administrativní pomoci uprchlíkům, k dnešnímu ránu zaregistrovalo 6 757 občanů Ukrajiny. „Pro nadcházející období je klíčové zajistit další kapacity pro ubytování osob sužovaných válkou na Ukrajině. Proto chci opakovaně s velkou prosbou požádat všechny obce a města, organizace, ale i fyzické osoby o poskytnutí, případně alespoň o vytipování možných ubytovacích kapacit v nemovitostech, ubytovnách a dalších objektech, které by mohly sloužit k hromadnému ubytování uprchlíků pro následující měsíce,“ doplňuje hejtman.

Uprchlický tábor by mohl v budoucnu vzniknout v areálu hradeckého letiště. "Bývalé vojenské letiště v Hradci Králové nabízí 12 tisíc metrů čtverečních betonové plochy, kde jsme schopni zajistit vodu, elektřinu a vše potřebné k ubytování uprchlíků," řekl už v pondělí Červíček.

Vedle toho kraj do budoucna v případě pokračování velké migrační vlny počítá také zajištěním nouzového ubytování v tělocvičnách, kulturních domech a dalších zařízeních, kde bude možné uprchlíky ubytovat nárazově a poskytnout jim zde stravu. Proto i tato místa bude v blízké době nezbytné vytipovat a připravit pro nouzové využití.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: HZS KHK/Michal Fanta