Úterý

16. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Uprchlíků přibývá. Hradecké asistenční centrum již odbavilo 6293 lidí

14. 3. 2022

page.Name
Královéhradecké krajské asistenční centrum na pomoc Ukrajině (KACPU) dosud odbavilo 6293 uprchlíků z válkou zasažené Ukrajiny, z toho 762 získalo přes krajské hasiče ubytování. V neděli hradecké KACPU zaregistrovalo 382 lidí, z nichž 84 ubytování zprostředkovali hasiči. Uvedla to dnes mluvčí krajských hasičů Martina Götzová. Za sobotu centrum odbavilo 479 lidí, z toho 183 přes hasiče získalo ubytování.

Podle zástupců hejtmanství dvě třetiny z uprchlíků, kteří prošli hradeckým KACPU bydlí v ubytovacích kapacitách obcí, neziskových a jiných organizací, zbylá třetina u rodin a u soukromých osob. Cílem je zajistit nouzové ubytování pro každého z nich v případě, že budou ubytování muset opustit.

"Královéhradecký kraj disponuje 4500 místy, která jsou v těchto dnech využívána pro ubytování občanů Ukrajiny. Z této kapacity jsou momentálně volné už asi jen dvě stovky. Dalších 1400 míst pak máme k dispozici za úhradu a hledáme další tak, abychom byli schopni ubytovat až 7000 uprchlíků. Chceme být připraveni na situaci, kdy bude potřeba zajistit nouzové bydlení pro všechny, kteří na území kraje našli dočasné ubytování," uvedl hejtman Martin Červíček (ODS).

Kromě nouzových ubytování kraj připravuje také plán pro zřízení uprchlického tábora, který by sloužil jako hlavní rezerva. "Máme vytipované místo pro případný uprchlický tábor. Vzniknout by mohl na bývalém vojenském letišti v Hradci Králové," dodal hejtman.

Asistenční centrum pomoci ukrajinským uprchlíkům odlehčuje vytíženějším centrům v ČR. "Do KACPU Hradec Králové bylo autobusy hasičského záchranného sboru v sobotu dopraveno nejprve celkem 90 občanů Ukrajiny, ve večerních hodinách přijel ještě další autobus s 35 lidmi," uvedla Götzová.

S hasiči, policií a dalšími organizacemi zřídil centrum 2. března Královéhradecký kraj v kongresovém centru Aldis v Hradci Králové. Krajští hasiči provoz centra koordinují, funguje 24 hodin denně. Celková kapacita hradeckého centra za 24 hodin je zhruba 850 lidí, a to od 07:00 do 17:00 okolo 500 a přes noc asi 350.

(ČTK)
Foto: Michal Fanta