Sobota

13. července 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

V hradeckém kraji přibývá uprchlíků z Ukrajiny, kteří nemají zajištěné ubytování

9. 3. 2022

page.Name
Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) pro Královéhradecký kraji v posledních dnech zaznamenává mírný nárůst počtu ukrajinských uprchlíků. Přibývá těch, kteří nemají předem zajištěné ubytování. V úterý prošlo za 24 hodin registrací v KACPU pro Královéhradecký kraj 630 uprchlíků, z toho 21 hasičský záchranný sbor zajistil ubytování. Uvedla to dnes mluvčí krajských hasičů Martina Götzová. Od začátku fungování krajského asistenčního centra v Hradci Králové tam získalo vízum 3830 občanů Ukrajiny, kteří odešli před ruskou invazí do jejich země.

"Většina z nich přichází již se zajištěním bydlením, 232 lidem jsme pomohli ubytování zajistit. V posledních dnech ale přibývá těch, kteří ubytování dopředu zajištěné nemají," řekla Götzová.

Hradecké KACPU je podle ní vytížené z více než 90 procent, denně je schopné odbavit 850 až 1000 lidí. Funguje od 2. března v Kongresovém centru Aldis v Hradci Králové. Uprchlická vlna z čtyřicetimilionové Ukrajiny sílí. Ruská invaze na Ukrajinu začala 24. února.

"Od 7:00 do 17:00 máme kapacitu zhruba 500 lidí, to jsme v úterý mírně překročili, bylo to více než předchozí den. Kapacita centra je v noci zhruba 350 lidí, jsme schopni ji navýšit," řekla Götzová.

S hasiči, policií a dalšími organizacemi zřídil centrum Královéhradecký kraj v hradeckém Aldisu. Krajští hasiči, kteří provoz centra koordinují, evidují pro ubytování uprchlíků z Ukrajiny 4500 volných míst. Jde o lůžka z kapacit státních úřadů a organizací, příspěvkových organizací i soukromníků. Ubytovací kapacity v kraji podle hasičů zatím stačí.

Hradecké asistenční centrum reaguje na požadavky Národního asistenčního centra pomoci Ukrajině. V neděli KACPU Hradec Králové odlehčilo Praze, když odtamtud autobus krajských hasičů přivezl 39 uprchlíků. V Hradci byli zaregistrováni a dostali ubytování z kapacit ministerstva vnitra. Hradečtí krajští hasiči v pondělí převáželi uprchlíky z Prahy také do Libereckého kraje.

(ČTK)
Foto: Michal Fanta/HZS KHK