Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Počet ukrajinských uprchlíků odbavených přesáhl 16 000

16. 6. 2022

page.Name
Počet ukrajinských uprchlíků zaregistrovaných v Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině (KACPU) pro Královéhradecký kraj přesáhl hranici 16 000. Ubytování přes databázi hasičů získalo 2469 z nich. Situace v kraji je stabilizovaná.

Podle údajů ministerstva vnitra je v kraji nejvíce běženců v Hradci Králové, Náchodě a Vrchlabí, a to 3034, 839 a 543. Hranici 400 uprchlíků na město přesáhl Rychnov nad Kněžnou, Jaroměř, Trutnov a Jičín. Z pěti okresů kraje hlásí nejvíce uprchlíků okres Hradec Králové, a to 4632 lidí, okres Náchod 3282 osob a okres Trutnov 3107 běženců.

„Týdně teď hradecké KACPU odbaví na tři stovky uprchlíků. Je to počet, který se opakuje posledních několik týdnů. Máme dostatek ubytovacích kapacit, které jsme schopni nárazově využít i v rámci mezikrajské výpomoci přetíženým lokalitám. Celkově krajské KACPU zaregistrovalo 16.191 uprchlíků, 80 procent z nich tvoří ženy a děti,“ uvedl hejtman Martin Červíček. Údaje jsou k pondělnímu ránu.

Z celkového počtu zaregistrovaných uprchlíků v kraji se na Ukrajinu vrátilo více než 25 procent. „Přesná data ale nemáme, protože uprchlíci ne vždy dodrží povinnost nahlásit svůj odjezd,“ dodal.

KACPU v Hradci Králové funguje od 2. března. Původní nepřetržitý provoz centra kraj postupně zkracoval. Od pondělí 30. května je hradecké KACPU v provozu jen ve všední dny, o víkendech a svátcích KACPU uprchlíky neregistruje, ale personál drží pohotovost. Od 30. května fungovalo kromě víkendu od 8:00 do 17:00 a od 6. června dosud ve všední dny od 8:00 do 15:00. „Další úprava provozní doby bude záležet na vývoji počtu příchozích uprchlíků,“ upřesnil mluvčí kraje Dan Lechmann.

Od pondělí 6. června do pátku 10. června zaregistrovalo centrum 323 uprchlíků, z toho 36 získalo přes databázi hasičů ubytování. O týden dříve hradecké KACPU odbavilo o 29 běženců méně, tedy 294 lidí, z nichž ubytování přes hasiče dostalo 47. Největší nápor hradecké středisko zažívalo v prvních týdnech po invazi Ruska na Ukrajinu 24. února. Například ve druhém březnovém týdnu odbavilo téměř 3900 uprchlíků, tedy skoro 600 denně.

„Za současné situace jsou zatím volné ubytovací kapacity dostatečné. Z nově příchozích na KACPU ubytováváme minimum osob. Kapacity tak využíváme především na přeubytování uprchlíků, kteří už v kraji jsou. Mezi zprostředkovanými ubytováními většinu tvoří penziony,“ sdělil krajský mluvčí.

Kraj musí zajistit náhradní bydlení těm uprchlíkům, kteří se začínající turistickou sezonou musí opustit ubytování v penzionech či hotelech. Zatímco koncem května jich bylo asi 150, nyní se jedná asi o 30 lidí, kteří se musí kvůli tomu přestěhovat. „Termín je do konce června. Ubytovací kapacity jsou pro tyto účely zatím dostatečné a zvládneme všechny umístit,“ pravil Lechmann.

Kraj se v souvislosti s uprchlickou problematikou zapojuje do odlehčování přetíženým regionům. „Za uplynulý týden jsme ale neobdrželi žádný požadavek na přeubytování v rámci KACPU,“ řekl Lechmann.

Před ruskou invazí prchají z Ukrajiny také Romové. Romských běženců je podle odhadů v ČR několik tisíc. Největší počet uprchlíků romského původu v ČR je v Praze. „Za poslední tři týdny kraj přijal tři desítky uprchlíků romského etnika. Za celou dobu fungování krajského KACPU jsme přijali celkem zhruba 500 ukrajinských uprchlíků z pražského asistenčního centra,“ poznamenal Lechmann. Hejtmanství růst protimigrační nálady v kraji nezaznamenalo. „V KACPU nerozlišujeme mezi etniky a zatím jsme nezaznamenali ani zásadní problémy s tzv. dávkovou turistikou,“ dodal.

Podle něj nadále platí, že zaměstnávat uprchlíky v kraji se daří. Z celkového počtu registrovaných dospělých lidí ukrajinské národnosti bylo zaměstnáno více než 30 procent. „V regionu pracuje více než 3000 uprchlíků z Ukrajiny,“ pravil.

Většina z nich pracuje na dohodu o provedení práce (DPP) a dohodu o pracovní činnosti (DPČ), další jsou v klasickém pracovním poměru. Podle údajů úřadu práce jde zpravidla o nekvalifikované práce, a to jednak s ohledem na jazykovou bariéru, jednak s ohledem na nemožnost prokázat dosažené vzdělání či nutnost absolvovat nostrifikační proces, uvedlo hejtmanství.

Děti uprchlíků se začleňují do tříd s českými žáky, samostatné třídy se pro ně nevytváří. „Problémy se začleňováním jsme v kraji nezaznamenali. Aktuálně je v kraji takto začleněno 284 dětí v mateřských školách, 1745 na základních školách a 82 na středních školách,“ uvedl Dan Lechmann.

Kraj na pomoc Ukrajině a jejím občanům vynaložil dosud více než 33 milionů korun, z toho na ubytování uprchlíků 27,2 milionu, na provoz KACPU 4,1 milionu a ostatní výdaje jako pořízení spacáků, lehátek, vybavení bytů a podobně tvoří 1,7 milionu korun korun.

ČTK
Foto: Michal Fanta