Pátek

19. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Pohonné hmoty v hradeckém kraji jsou přes zdražení nejlevnější v Česku

9. 6. 2022

page.Name
Pohonné hmoty v Královéhradeckém kraji od minulého týdně přes snížení spotřební daně zdražily. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v kraji prodává v průměru za 46,27 koruny, před týdnem byl o 67 haléřů levnější. O devět haléřů na litru zdražila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 45,31 koruny. Přes zdražení jsou paliva v hradeckém kraji nejlevnější v České republice.

Podle údajů společnosti CCS, která ceny sleduje, je benzin o 14,21 koruny na litru dražší než před rokem, za naftu tehdy motoristé platili o 15,41 Kč na litru méně.

Minulý týden se v poklesu cen asi o 50 haléřů pravděpodobně promítlo snížení spotřební daně na paliva, které vstoupilo v platnost 1. června. Snížení daně v částce 1,50 koruny na litru bude platit do konce září. Ministerstvo financí dříve uvedlo, že ceny by to mohlo snížit až o 1,80 koruny na litr. Některé sítě čerpacích stanic pokles promítly do cen hned 1. června, i když podle České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu mohou ještě doprodávat paliva za zásob se starou sazbou daně. Pokles cen proto asociace čekala až časem. Podle odborníků se ale efekt snížené daně zřejmě brzy smaže.

Nejlevnější paliva v kraji prodávají na Náchodsku, benzin mají u čerpacích stanic v průměru za 45,96 Kč a naftu za 44,76 Kč. Nejvíc platí za benzin motoristé na Trutnovsku, kde za litr zaplatí průměrně 46,49 Kč. Nafta je v kraji nejdražší na Královéhradecku, litr se tam prodává průměrně za 45,73 Kč.

Průměrná cena benzinu Natural 95 v celé ČR je 46,55 Kč za litr, u nafty 45,77 Kč. Nejdražší benzin natankují řidiči v Kraji Vysočina, kde litr benzinu stojí průměrně 46,85 Kč. Nejdražší nafta se tankuje v Praze, litr tam prodávají průměrně za 46,47 Kč.

(ČTK)
Ilustrační foto: Jiří Štefek