Úterý

25. června 2024

Nyní

22°

Zítra

24°

Svátek má

Asistenční centrum skončí 8. srpna, pomoc zajistí složky na pracovištích

28. 7. 2022

page.Name
Krajské asistenční centrum pro Ukrajinu (KACPU) v Hradci Králové kvůli malému zájmu ukončí provoz 8. srpna. Pomoc ukrajinským uprchlíkům budou jednotlivé složky poskytovat na svých běžných pracovištích, především na Ulrichově náměstí v centru města. Informoval o tom mluvčí hejtmanství Dan Lechmann. Hradecké KACPU je v provozu od března. Nyní pracuje v krajské administrativní budově Na Okrouhlíku u autobusového terminálu.

"Z důvodu nízkého vytížení jsme vyhodnotili, že provoz KACPU není nadále efektivní na centralizovaném místě. V pondělí 8. srpna proto ukončíme jeho provoz v budově Na Okrouhlíku a rozmístíme stanoviště na pracoviště zastoupených složek. Za dobu fungování centra jsme vyladili všechny procesy, a tak víme, že veškerou administrativu a další služby dokážeme poskytovat bez potřeby centrálního stanoviště," uvedl dnes hejtman Martin Červíček (ODS).

Stěhování zázemí KACPU začne odpoledne 8. srpna. "V provozu budou jednotlivá stanoviště znovu ve středu 10. srpna. Registrace uprchlíků bude poté probíhat nadále tři dny v týdnu, a to v pondělí, středu a pátek od 8:00 do 15:00," uvedl Lechmann. Upozornil, že krajská budova Na Okrouhlíku bude dále sloužit pro nouzové přečkání v případě příjezdu uprchlíků bez zajištěného ubytování.

Prvním a hlavním bodem, kam uprchlíci po skončení KACPU zamíří, bude administrativní budova na Ulrichově náměstí, kde sídlí krajské policejní ředitelství a Odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra. "Své stanoviště zde bude mít také integrační centrum," uvedl Lechmann.

Do konce března hradecké KACPU fungovalo v Kongresovém centru Aldis, od 31. března sídlí v ulici Na Okrouhlíku. Centrum zabezpečuje na jednom místě prvotní administrativní kontakt pro uprchlíky z Ukrajiny, zajišťuje registraci, sjednání zdravotního pojištění, potřebných dokladů a další agendu. Zároveň centrum Ukrajincům zařídí v případě potřeby umístění a dopravu do dočasného ubytování.

Původní nepřetržitý provoz centra kraj kvůli klesajícímu zájmu postupně zkracoval. Centrum je od pondělí 11. července v provozu tři dny v týdnu, předtím fungovalo každý všední den. "Za posledních několik týdnů denně odbaví v průměru kolem šesti desítek uprchlíků. To je velký rozdíl oproti předchozím měsícům, kdy bylo centrum otevřeno nonstop a proudily sem stovky lidí každý den," uvedl Lechmann.

Největší nápor středisko zažívalo v prvních týdnech po invazi Ruska na Ukrajinu 24. února. Například ve druhém březnovém týdnu středisko odbavilo téměř 3900 uprchlíků, tedy skoro 600 denně. Minulý týden hradecké KACPU odbavilo 212 uprchlíků z Ukrajiny, což bylo v mezitýdenním porovnání o devět méně. Od začátku fungování hradecké KACPU zaregistrovalo celkem 17.848 Ukrajinců.

Na provozu střediska se podílejí bezpečnostní i záchranné složky, neziskové organizace, ale i úředníci a dobrovolníci. "Všichni odváděli a stále odvádí skvělou práci, a i díky nim jsme v Královéhradeckém kraji zvládli uprchlickou krizi bez obtíží," uvedl Červíček.

(ČTK)
Ilustrační foto: archiv redakce