Úterý

18. června 2024

Nyní

16°

Zítra

17°

Svátek má

Sklizeň obilí v hradeckém kraji má vzrůst o procento, oselo se více hektarů

4. 7. 2022

page.Name
Sklizeň obilovin v Královéhradeckém kraji by měla letos meziročně vzrůst o jedno procento na 473.428 tun. Důvodem je zvýšení ploch osetých ozimou pšenicí, která má zároveň nejvyšší výnosy. Průměrný hektarový výnos všech obilovin by měl letos klesnout. Vyplývá to z odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) k 10. červnu. Během léta statistici údaje o sklizni ještě několikrát zpřesní.

Farmáři v kraji mají letos obiloviny na 83.364 hektarech. Meziročně to představuje nárůst o sedm procent. Hlavní obilovinou je s převahou i nadále ozimá pšenice, která zaujímá 67 procent všech ploch s obilovinami. Meziročně plochy ozimé pšenice vzrostly o 19 procent na 56.091 hektarů.

U hektarového výnosu statistici odhadují pokles o šest procent na 5,68 tuny z loňských 6,04 tuny. Přesto v rámci ČR patří očekávaný hektarový výnos v Královéhradeckém kraji k nadprůměru.

Růst hektarového výnosu se čeká u ječmene ozimého i jarního, u ovsa a tritikale. U všech ostatních obilovin by měl hektarový výnos klesnout. U nejvíce pěstované ozimé pšenice by výnos měl klesnout o pět procent na rovných šest tun z hektaru.

V celé ČR letos sklizeň základních obilovin podle odhadu ČSÚ klesne meziročně o 0,9 procenta na 7,161 milionu tun. Hektarový výnos by měl meziročně klesnout o 5,7 procenta na 5,51 tuny z hektaru, osevní plochy jsou letos vyšší o 5,1 procenta. Podle Agrární komory ČR a Zemědělského svazu ČR by měla být letošní úroda obilovin průměrná, záležet bude hlavně na dalším vývoji počasí.

(ČTK)
Ilustrační foto: archiv redakce