Čtvrtek

23. května 2024

Nyní

15°

Zítra

18°

Svátek má

Kraj plánuje dát na rozvoj regionu 30 milionů korun, nejvíce na cyklostezky

25. 4. 2022

page.Name
Královéhradecký kraj letos plánuje podpořit rozvoj regionu částkou 30,2 milionu korun. Nejvíc má být na výstavbu a plánování cyklotras a cyklostezek, osm žadatelů si mezi sebe rozdělí téměř 11 milionů korun. Informovali o tom zástupci hejtmanství. Návrh na přerozdělení financí v dotacích projednají krajští zastupitelé na květnovém zasedání. Podpora by měla směřovat například také projektům v místních částech obcí či dobrovolným hasičům.

"Navrhli jsme podpořit 91 procent všech žadatelů. Naší snahou bylo nalézt co nejvíce finančních prostředků tak, abychom mohli společně s obcemi a městy zlepšovat život v celém regionu," uvedl radní pro regionální rozvoj a dotace Adam Valenta (Piráti).

Peníze na rozvoj cykloturistiky žádá například Dvůr Králové nad Labem, a to na výstavbu nové části Labské stezky v úseku mezi Stanovicemi a Žirčí. Stavět cyklostezku s krajskou podporou plánují také Ještětice, Bílý Újezd a Podbřezí, cyklostezka tyto obce propojí.

Na projektovou přípravu investičních projektů či zpracování projektové žádosti o dotaci rozdělí kraj mezi 16 žadatelů 2,6 milionu korun. "Jsou to prostředky, které by chtělo využít například vedení obce Mžany na projektovou dokumentaci požární zbrojnice, nebo Vysokovští na pořízení projektové dokumentace pro vybudování chodníku z Vysokova do průmyslové zóny," uvedl Lukáš Vaníček z kanceláře hejtmana.

Z dotačního programu Chytrá řešení v regionu Královéhradeckého kraje dostane 13 žadatelů celkem více než 2,3 milionu korun. "Například obec Ohnišov hodlá pořídit bezdrátové solární veřejné osvětlení, a to včetně sloupů," uvedl Vaníček.

Královéhradecký kraj mezi dobrovolné hasiče rozdělí ve dvou dotačních programech zhruba čtyři miliony korun. Peníze budou například na pořádání sportovních akcí či nákup vybavení, opravy a revize požární techniky.

(ČTK)
Foto: Krajský úřad Královéhradeckého kraje