Středa

24. července 2024

Nyní

15°

Zítra

12°

Svátek má

Nezaměstnanost v březnu klesla na 2,8 procenta, volných míst je 12 985

9. 4. 2022

page.Name
Nezaměstnanost v Královéhradeckém kraji v březnu klesla na 2,8 procenta z únorových 2,9 procenta. Práci k poslednímu březnu nemělo 10 483 lidí, proti únoru to bylo o 379 méně. Počet volných míst nahlášených zaměstnavateli úřadům práce v březnu meziměsíčně mírně klesl o 84 na 12 985 míst. Údaje o nezaměstnanosti dnes zveřejnil Úřad práce ČR.

Nezaměstnanost v březnu klesla druhý měsíc v řadě po předchozím prosincovém a lednovém zvýšení. V porovnání s březnem roku 2021 nezaměstnanost v kraji klesla o čtyři desetiny procentního bodu z tehdejších 3,2 procenta. Od loňského května se nezaměstnanost v kraji pohybuje v intervalu od 2,6 do tří procent.

Trend vývoje nezaměstnanosti v březnu byl podle ředitele královéhradeckého krajského úřadu práce Martina Horáka stejný jako v celé České republice a byl zejména dán rozvojem sezonních prací. „Ani covid ani události na Ukrajině v tuto chvíli nebyly tak významné, aby přerušily standardní vývoj, na který jsme byli zejména díky sezonním pracím zvyklí,“ řekl.

V březnu nezaměstnanost klesla ve třech okresech z pěti. Snížila se na Hradecku, Jičínsku a Náchodsku, stagnovala na Rychnovsku a Trutnovsku. Náchodsko mělo přes pokles na 3,7 procenta nadále nejvyšší nezaměstnanost v kraji. Nejnižší nezaměstnanost byla nadále na Rychnovsku s hodnotou 1,8 procenta.

Rychnovsko mělo po okresech Praha-východ, Praha-západ a Pelhřimov pátou nejnižší nezaměstnanost v celé zemi. Výrazně podprůměrnou nezaměstnanost měl i okres Jičín, jehož dvě procenta byla šestou nejnižší hodnotou v zemi.

Podle Úřadu práce ČR se s příchodem jara pozitivně projevil rozjezd sezonních prací. „Zaměstnavatelé momentálně hledají mimo jiné nové zaměstnance v zemědělství, lesnictví, ve stavebnictví a v logistice. Dlouhodobý zájem mají i o kvalifikované řemeslníky a výrobní dělníky. Zároveň roste zájem ze strany měst a obcí o pracovníky v rámci veřejně prospěšných prací,“ sdělil generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon.

Volných míst v kraji bylo nadále více než nezaměstnaných. V okresním porovnání bylo volných míst více než nezaměstnaných na Rychnovsku, Královéhradecku a Jičínsku. Naopak na Náchodsku a Trutnovsku počet lidí bez práce převyšoval počet volných míst. Nejvíce volných míst nabízeli ke konci března zaměstnavatelé na Královéhradecku, a to 5027. Představovalo to téměř 40 procent všech volných míst v kraji.

V celostátním srovnání měl Královéhradecký kraj v březnu šestou až sedmou nejnižší nezaměstnanost v ČR. Nižší měly s 2,4 procenta sousední Pardubický kraj, s 2,6 procenta Praha, Jihočeský a Zlínský kraj a s 2,7 procenta Plzeňský kraj. S Královéhradeckým krajem shodných 2,8 procenta měl kraj Vysočina.

V celé ČR nezaměstnanost klesla o desetinu procentního bodu na 3,4 procenta. Bez práce bylo v Česku 252 873 lidí, zhruba o 10 500 méně než v předchozím měsíci.

ČTK
Foto: Miloš Šálek