Úterý

18. června 2024

Nyní

16°

Zítra

17°

Svátek má

Uprchlická krize vyvolaná válkou na Ukrajině vyšla kraj již na 5,5 milionu korun

17. 4. 2022

page.Name
Královéhradecký kraj dosud na uprchlickou krizi vyvolanou ruskou invazí na Ukrajinu vynaložil 5,5 milionu korun. V regionu je dostatek volných kapacit pro ubytování ukrajinských uprchlíků, zásoby potravinové banky v kraji se ale tenčí. Vyplynulo to z vyjádření zástupců hejtmanství. Krajským asistenčním centrem pomoci Ukrajině (KACPU) pro Královéhradecký kraj zatím prošlo více než 12.400 Ukrajinců, z toho více než 1900 získalo ubytování přes databázi hasičů. Údaje jsou k 13. dubnu.

Na aktivaci nouzového typu ubytování, kam patří například tělocvičny, zatím v Královéhradeckém kraji nepřišla řada. "Bude záležet na tom, jak se v dalším období bude ubytovávat do nekomerčních ubytovacích kapacit, které lidé nabízí. Pro tuto chvíli je v kraji dostatek volných kapacit pro ubytování uprchlíků," řekl v polovině týdne mluvčí hejtmanství Dan Lechmann.

Většina z uprchlíků registrovaných v hradeckém KACPU je ubytovaná v krajských, městských, obecních a dalších nekomerčních typech ubytování, jako jsou různé ubytovny a nemovitosti neziskových organizací. Velkým dílem k řešení problému s uprchlíky podle hejtmanství přispěla početná ukrajinská diaspora. "Proto se v regionu velmi často ubytovávalo také v domácnostech. Na území Královéhradeckého kraje žilo už před válkou 7000 Ukrajinců," řekl Lechmann.

Prostřednictvím KACPU Hradec Králové se dosud podařilo zprostředkovat ubytování pro asi deset procent všech do regionu příchozích uprchlíků. "Ostatní měli zajištěné ubytování právě díky městům, obcím a neziskovým organizacím," řekl Lechmann.

Většinu ukrajinských uprchlíků v kraji tvoří ženy a děti, podle údajů ministerstva vnitra je více než 5300 mladších 18 let. Ve školách v regionu, tedy v mateřských, základních a středních, se v polovině týdne vzdělávalo zhruba 1900 ukrajinských žáků, tedy více než třetina všech v kraji registrovaných neplnoletých uprchlíků. Ukrajinských školáků ve školských zařízeních v kraji nadále přibývá, uvedli zástupci hejtmanství.

Týden před jarním kolem potravinové sbírky se podle hradecké charity zásoby ve skladech potravinové banky v kraji tenčí. Proto uvítá jakékoliv trvanlivé potraviny, ale i mléčné a jiné výrobky včetně drogistického zboží, na sbírku lidé čekat nemusejí. Jarní sbírka potravin bude v sobotu 23. dubna.

"Nyní se čeká na celostátní sbírku, která by banku měla znovu částečně naplnit. Jen v hradeckém KACPU dostávají potravinové balíčky denně desítky uprchlíků," řekl ve středu Lechmann.

Kraj dosud vyčlenil na uprchlickou krizi 25 milionů korun. Hejtmanství předpokládá, že to stačit nebude a částku bude muset kraj zvýšit.

V posledních týdnech hejtmanství eviduje nižší denní počty uprchlíků využívajících služeb krajského asistenčního centra. V průměru denně hradecké KACPU registruje sto až 200 osob denně, před měsícem jich bylo násobně víc.

(ČTK)
Foto: Krajský úřad Královéhradeckého kraje