Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

V kraji zatím našlo práci přes 1000 uprchlíků z Ukrajiny

9. 4. 2022

page.Name
V Královéhradeckém kraji zatím našlo práci přes 1000 uprchlíků z Ukrajiny. Práci získali především ve výrobě jako dělníci a na různých pomocných pozicích ve službách, například při úklidu. Uprchlíci, z nichž podstatnou část tvoří ženy, mají velký zájem pracovat a mnoho si jich práci aktivně samo hledá.

Do Královéhradeckého kraje podle dat Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině (KACPU) dosud přišlo téměř 12 000 uprchlíků z Ukrajiny. Středisko funguje od 2. března.

Krajský úřad práce odhaduje, že zaměstnaných ukrajinských uprchlíků je v kraji kolem tisíce. Skutečný počet ale může být podle ředitele královéhradeckého krajského úřadu práce Martina Horáka vyšší o 20 až 30 procent. „Ne všichni zaměstnavatelé totiž zatím splnili informační povinnost nám zaměstnané Ukrajince nahlásit,“ uvedl. Řada zaměstnavatelů a podnikatelů podle Horáka přijala cizince do práce poprvé a nemá zkušenosti s tím, jaké to nese povinnosti. Pro některé podnikatele byli Ukrajinci prvními lidmi, kterým kdy dali práci.

Jako zájemce o práci úřady práce v kraji evidují přes 600 ukrajinských uprchlíků. Podle Horáka však nejde o moc vypovídající číslo, protože mnoho uprchlíků si práci hledá aktivně samo. „Nabídky s přehledy míst u zaměstnavatelů od nás dostávají již na registračním místě KACPU. Práci si pak sami hledají,“ poznamenal Horák.

Aktuálně je v databázi úřadů práce v kraji téměř 13 000 volných míst, přičemž přibližně 70 procent z nich je určeno pro cizince. Skutečná nabídka volných míst bude podle Horáka zřejmě menší, protože zaměstnavatelé ještě neohlásili, že místo je již obsazené. Současně se podle Horáka zatím nenaplnily obavy zaměstnavatelů z masivního odchodu Ukrajinců zpět na Ukrajinu.

Mezi problémy při zaměstnávání uprchlíků patří podle Horáka znalost češtiny. „Záleží však na nabízené pozici. Někde zaměstnavatelé vyžadují základní znalost češtiny. Jiní, kteří již Ukrajince zaměstnávají, uvádějí, že znalost češtiny není podmínkou,“ pronesl Horák.

Nalezení práce záleží i na řadě další okolností. „Je to i o tom, jakou zaměstnavatel nabízí pracovní dobu a délku úvazku. Zda si je skupina matek schopná navzájem pohlídat děti. Při ubytování v odlehlejších místech může být problém s dojížděním do práce," sdělil Martin Horák.

Úřad práce ČR uvedl, že ženy přicházející z Ukrajiny vyhledávají spíše krátkodobé pracovní poměry. „Věří, že se vrátí brzy domů. Proto i v případě, že mají vyšší nebo specializovanou kvalifikaci, projevují zájem třeba i o manuální profese,“ uvedl generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon. Podle dostupných údajů Úřadu práce ČR nastoupilo od zahájení ruské invaze k zaměstnavatelům v Česku více než 12 600 Ukrajinců.

ČTK
Ilustrační foto: Miloš Šálek