Pátek

14. června 2024

Nyní

14°

Zítra

17°

Svátek má

Velikonoční víkend v hradeckém kraji nabídne řadu akcí, otevřou další památky

11. 4. 2022

page.Name
Nadcházející prodloužený velikonoční víkend nabídne v Královéhradeckém kraji tematicky laděné výstavy, prohlídky svátečně vyzdobených interiérů památek, připomínku tradic i kulturní akce. Hrady a zámky se chystají oslavit Velikonoce po dvouleté pauze vynucené pandemií koronaviru bohatým programem.

Velikonoční atmosféru si budou moci návštěvníci vychutnat na většině zámků ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ), který má v kraji ve správě zámky Hrádek u Nechanic, Náchod, Opočno, Ratibořice a hospital Kuks.

Státní zámek Hrádek u Nechanic na Královéhradecku nabídne velikonoční tradice v zámeckém prostředí od Velkého pátku 15. dubna do Velikonočního pondělí 18. dubna. Otevřena bude také zámecká kuchyň, kde bude možné ochutnat sváteční zámecký bílý punč, uvedli zástupci NPÚ.

Na opočenském zámku bude v prostorách části bývalé zámecké kuchyně ve dnech 14. až 18. dubna k vidění výstava velikonoční výzdoby. Vystaveno bude přes 2500 kraslic vytvořených různými technikami. "Výstava zahrnuje i vajíčka exotických zvířat, která poskytla ZOO Dvůr Králové nad Labem. Na přípravě se podílelo přes 80 osob z Opočna a okolí," uvedla v tiskové zprávě mluvčí územní památkové správy na Sychrově Lucie Bidlasová.

Velikonoční výzdoba je připravena také na zámku v Náchodě. Všechny plánované akce na památkách ve správě NPÚ v kraji jsou na webu. 

Velikonoční program chystají také soukromé památky, třeba na zámcích v Častolovicích nebo v Kostelci nad Orlicí na Rychnovsku. Častolovický zámek na Velký pátek zahájí i sezonu. "Nejenom zámecká expozice, ale celý zámek přivítá návštěvníky ve velikonočním duchu. Na nádvoří zámku bude otevřen obchod s dárkovými předměty a zámecká kavárna. U rybníka pak mohou návštěvníci využít občerstvení v altánu Gloriet," uvedli zástupci častolovického zámku-

Na expozice vyzdobené velikonočními aranžemi a další nabídku láká ve dnech 15. až 18. dubna Nový zámek Kinských v Kostelci nad Orlicí, více o programu je na webu.

Šrámkův statek v Pileticích u Hradce Králové si Velikonoce připomene 14. až 18. dubna. Tradiční akce Velikonoce na statku se bude konat v areálu roubeného statku po koronavirové pauze. Lidé budou moci vidět ukázky řemesel, velikonočních výrobků a jarních dekorativních předmětů i výstavu sbírky kraslic Spolku lidové tvorby.

Tvořivá dílna s velikonoční tematikou bude v sobotu 16. dubna v Muzeu Orlických hor v areálu Sýpka v Rokytnici v Orlických horách. Její součástí bude pletení pomlázek, malování kraslic nebo velikonoční dekorace.

Velikonoce jsou pro křesťany nejvýznamnějšími svátky. Datum Velikonoc se odvozuje od velikonoční neděle, která je první nedělí po prvním jarním úplňku. Pro nevěřící jsou Velikonoce oslavou příchodu jara.

(ČTK)
Foto: Hospital Kuks