Neděle

26. května 2024

Nyní

14°

Zítra

15°

Svátek má

Elektrocentrály, pračky i mikrovlnky. Kraj poslal na Ukrajinu další pomoc

7. 5. 2022

page.Name
Královéhradecký kraj poskytl partnerskému ukrajinskému regionu Zakarpatská oblast věcný dar v hodnotě přes půl milionu korun. Kamion s pomocí odjel ve středu na Ukrajinu, informovali zástupci hejtmanství. Kraj poslal humanitární pomoc do Zakarpatské oblasti již na začátku března. Tehdy šlo o zdravotnický materiál v hodnotě 1,5 milionu korun.

Příjemcem daru je Zakarpatská oblastní rada, s níž má kraj od roku 2017 smlouvu o spolupráci. Kraj nyní nakoupil 14 elektrocentrál, 25 praček, 25 mikrovlnných trub a 25 rychlovarných konvic.

"Partnerský region nás požádal o přesně specifikovanou pomoc. Na nevelkém území se tam starají o obdobný počet uprchlíků jako celá Česká republika. Vedení kraje tento záměr podpořilo," říká hejtman Martin Červíček.

Za více než dva měsíce trvání války na Ukrajině dostalo víza dočasné ochrany v České republice zhruba 325.000 ukrajinských uprchlíků.

V Zakarpatské oblasti za západě Ukrajiny jsou v současnosti podle hejtmanství statisíce uprchlíků z válkou zasažených částí země. Uprchlickou vlnu vyvolala ruská invaze na Ukrajinu 24. února.

(ČTK, kul)
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz