Neděle

26. května 2024

Nyní

14°

Zítra

15°

Svátek má

Milostivého léta využilo k oddlužení v hradeckém kraji velmi málo lidí

24. 1. 2022

page.Name
Oddlužení v akci milostivé léto zatím využilo v Královéhradeckém kraji jen velmi málo lidí. Hlavní překážkou je to, že mnoho dlužníků nemá dostatek peněz na zaplacení původní dlužné částky. Ve stotisícovém Hradci Králové opozice kritizovala vedení města, že milostivému létu udělalo malou osvětu a podporu. Vyplývá to z informací radnic, charity a dalších institucí.

Milostivé léto se týká lidí s exekucemi na dluh u veřejných institucí, například dopravních podniků, zdravotních pojišťoven, radnic či státních a polostátních firem, jako je ČEZ. Pokud ve lhůtě od 28. října do 28. ledna dlužníci splatí původní dluh neboli jistinu a odměnu 908 korun exekutorovi, tak úroky, penále a další platby se jim odpustí.

Na poradnu pro lidi v tísni Oblastní charity Hradec Králové se obrátilo 150 lidí, kteří projevili zájem zbavit se dluhů při milostivém létě. "Do poradny pak docházelo 27 lidí a situaci řešili. Pouze čtyři se dluhů skrze milostivé léto zbavili. Většina neměla na jistinu. Jsme zklamaní, že tolik lidí s oddlužením neuspělo," řekla ředitelka královéhradecké diecézní katolické charity Anna Maclová.

Řada dlužníků měla podle ní tak vysoké dluhy, že řešením jejich situace by měla být insolvence a ne milostivé léto. "Překážkou u části lidí bylo i to, že mají více exekucí, které si mnohdy nejsou ani schopni spočítat. Také publicita milostivého léta přišla pozdě," uvedla Maclová. Problémem podle ní byla i zdlouhavá komunikace s exekutory. Podle Maclové by bylo vhodné, aby stát milostivé léto v budoucnu zopakoval.

Ve dvacetitisícovém Náchodě mohlo milostivého léta využít 12 lidí s dluhy vůči městu a jeho organizacím. "Možnost oddlužení dle našich informací využili dva lidé, ušetřili 214.000 korun. Žádný z občanů města Náchoda se na nás aktivně neobrátil za účelem využití milostivého léta," řekla mluvčí radnice Nina Adlof.

Náchodská radnice se podle ní do projektu zapojila aktivně. "Dlužníci byli osloveni osobním dopisem včetně přiložení formuláře pro zaslání exekutorovi," uvedla. U lidí s omezenou svéprávností, kteří mají exekuce, radnice možnost milostivého léta jednotlivě prověřila, ale skončilo to bez výsledku. "Výše jistin je u nich vysoká a naspořené peníze nestačí na jejich úhradu," uvedla mluvčí.

Městská Správa nemovitostí Hradec Králové (SNHK) odhadla, že milostivé léto by se mohlo týkat 294 jejích dlužníků. "Doposud evidujeme 16 exekucí, které exekutor zastavil pro splnění podmínek milostivého Iéta," řekla ředitelka SNHK Jaroslava Bernhardová. Dlužníci podle ní ušetřili desetitisíce, někteří až statisíce korun. Šlo zejména o dlužné poplatky z prodlení s neuhrazenými platbami za nájemné a služby v obecních bytech.

Zájem o oddlužení byl podle Bernhardové malý, a to i přes všeobecnou publicitu v médiích. "Důvodem může být skutečnost, že většina dlužníků, kteří jsou v exekuci, nemá prostředky alespoň na úhradu jistiny. Dalším důvodem může být to, že dlužníci v exekuci mají i další souběžné exekuce," uvedla.

Dopravní podnik města Hradce Králové aktuálně eviduje 4183 exekucí. "Od 28. října do současnosti jsme zaregistrovali zhruba deset žádostí o informace k milostivému létu. Žadatelé obdrželi relevantní základní informace o podmínkách a případně i kontakt na konkrétního exekutora. Počet zastavených exekucí s využitím milostivého léta nesledujeme," uvedl mluvčí podniku František Meduna.

Přístup vedení hradecké radnice k milostivému se v úterý 18. ledna stal předmětem debaty na jednání zastupitelů. Opozice vedení města vyčítala slabou propagaci a málo aktivní přístup. "Rada města se na to vykašlala. Přistoupilo se k tomu formálně," řekl zastupitel Martin Hanousek (Zelení). Náměstek primátora Pavel Marek (za ANO) řekl, že městské organizace aktivní byly. "Dopravní podnik i SNHK to zveřejnily. Milostivé léto ale není jen záležitost informovanosti," uvedl.

(ČTK)
Ilustrační foto: archiv redakce