Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

V hradeckém kraji za posledních 7 dní přibylo 1998 nákaz covidem

7. 1. 2022

page.Name
V Královéhradeckém kraji za posledních sedm dní přibylo 1998 potvrzených případů covidu-19, před týdnem za stejnou dobu 1901 a před tím 2855. Za posledních sedm dní v kraji v souvislosti s koronavirem zemřelo deset lidí, před tím za stejnou dobu 12 a 17, vyplynulo z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Nižší počty zachycených nákaz v posledních dvou týdnech mohou souviset s nižší intenzitou testování mezi svátky koncem roku. Epidemie v kraji byla na vrcholu v současné epidemické vlně v týdnu na přelomu listopadu a prosince, kdy bylo v kraji za sedm dní k pátečnímu ránu 5464 nových případů koronaviru.

V regionu v poslední době přibývá nákaz variantou omikron. Podle krajských hygieniků se omikron v Královéhradeckém kraji šíří komunitně.

"Z celkových krajských čísel tohoto týdne vyplývá, že byl ukončen předchozí pokles, prozatím však nejde o výrazný vzestup nově pozitivně testovaných osob. Značně však stoupá počet osob pozitivně testovaných diskriminačním PCR testem s podezřením na omikron, kumulativně 4. ledna to bylo zhruba 60 případů, 5. ledna zhruba 90 a dnes okolo 200," řekla mluvčí krajských hygieniků Veronika Krejčí.

V současnosti je v kraji sedm potvrzených případů varianty omikron. "Podíl omikronu v kraji odhadujeme na 15 až 20 procent," dodala Krejčí.

Podle incidence, tedy počtu nakažených na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní, v posledních dnech epidemie koronaviru v kraji stagnuje. Dnes oproti čtvrtku mírně klesla na 363 z 365, ve středu byla na 364, stejně jako v úterý 4. ledna. Před týdnem v pátek byla na hodnotě 347. V celé ČR sedmidenní incidence dnes činila 388. V současnosti se nákaza v kraji nejvíce šíří v okrese Náchod a Hradec Králové a naopak nejméně na Jičínsku, vyplynulo z dat ministerstva zdravotnictví.

V Královéhradeckém kraji rozšiřují nabídku míst, kde si lze nechat aplikovat vakcínu proti covidu-19. Aktuálně se v kraji očkuje na 11 místech v nemocnicích a dalších zdravotnických zařízeních. V regionu očkují ve svých ordinacích také praktičtí lékaři. O víkendu nabídku očkování bez předchozí registrace rozšíří na autobusovém nádraží v Nové Pace na Jičínsku mobilní očkovací tým.

V kraji, který má zhruba 548.000 obyvatel, bylo k dnešnímu ránu spotřebováno 826.757 dávek vakcíny proti covidu-19, přičemž jen ve čtvrtek 4736. Prvních dávek zdravotníci v regionu dosud podali 348.494, druhých 328.095 a posilujících, třetích dávek 150.168, vyplynulo z údajů ministerstva zdravotnictví.

V kraji bylo dnes ráno podle hejtmanství 127 hospitalizovaných pacientů s covidem, z nich 27 na jednotkách intenzivní péče (JIP), před týdnem 143 hospitalizovaných pacientů s koronavirem a 27 z nich na JIP.

"Ve FN Hradec Králové je dnes hospitalizováno zhruba šest desítek pacientů s covidem-19, z toho necelá třetina vyžaduje umístění na JIP. Nemocnice bude v případě nárůstu počtu pacientů s ohledem na nárůst varianty omikron postupovat podle svého pandemického plánu a otevírat podle potřeby další covidová oddělení," řekl dnes  mluvčí hradecké FN Jakub Sochor.

Fakultní nemocnice ve čtvrtek 6. ledna informovala, že zachytila jako první v ČR variantu koronaviru B.1.640. Onemocněl jí muž pracující v Praze, který přijel do Královéhradeckého kraje 18. prosince, neměl žádnou vazbu na zahraničí. Vzorek byl u muže odebraný 29. prosince pro podezření na variantu omikron. Varianta B.1.640 byla potvrzena v nemocniční laboratoři pomocí celogenomové sekvenace. Muž nakažený variantou B.1.640 není v Hradci hospitalizovaný. Výskyt varianty B.1.640 se podle hygieniků týká nákazy covidem u pěti lidí v jedné rodině.

(ČTK)
Ilustrační foto: Michal Kriegler