Neděle

21. dubna 2024

Nyní

-5°

Zítra

-4°

Svátek má

Investice rušit nemusíme a zimu zvládneme, říká hejtman Martin Červíček

8. 11. 2022

Je Královéhradecký kraj v době drahých energií připravený na tuhou zimu? Nehrozí, že by krajské školy či nemocnice neměly dostatek energií? Komu konkrétně chce hejtmanství pomoci novými dotačními programy? A plánuje kraj kvůli drahým energiím omezit investice pro příští rok? Nejen na tyto otázky odpovídá v rozhovoru nejen o energetické krizi hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS).

Patnáct milionů korun na mimořádnou podporu v době energetické krize vyčlenili minulý týden krajští zastupitelé. A to přesto, že hejtman Martin Červíček v rozhovorech opakovaně zdůrazňuje, že hlavní odpovědnost za řešení energetické krize náleží státu. "Proto jsme také jako hejtmani už v létě vyzvali vládu k jednání a přípravě různých opatření. V tuhle chvíli se odpovědnost vlády začíná naplňovat a základní struktura toho, jak by se energetická situace měla řešit, je na stole," říká k postupu vlády královéhradecký hejtman. 

Navzdory předchozím slovům si podle hejtmana hradecký kraj uvědomuje, že i on může v energetické krizi pomoct. "Rozhodli jsme se proto zřídit informační povědomost a zřídit poradenskou linku. Pomoci by měla komukoliv, kdo se bude chtít zorientovat v situaci a chtít radu ohledně energií," informuje v rozhovoru Martin Červíček. Poradenská telefonní linka 607 045 689 jev provozu od 24. října ve všední dny od 8 do 14 hodin.

Kromě zřízení infolinky pomůže kraj některým institucím přímo finančně. Podle Červíčka se jedná o ty, na které se nemyslelo při celostátních systémových opatřeních.

Chceme, aby mládež dál sportovala, říká hejtman

Nejvýraznější pomoc tak zamíří do zájmových spolků, které pracují s mládeží. Zejména do sportovních a kulturních institucí. „Když rodiče nebudou mít peníze, tak utlumí některé zájmové aktivity svých dětí. My ale chceme, aby mládež sportovala a chodila do dalších volnočasových kroužků. Proto jsme se rozhodli vyčlenit na podporu těchto spolků 10 milionů korun,“ vysvětluje Červíček s tím, že na každé dítě narozené mezi lety 2004 a 2016 poskytne hejtmanství částku 200 korun. V kraji žije aktuálně zhruba 70 tisíc lidí ve věku od šesti do 18 let.

Další finance vyčlenil kraj na podporu komunitních spolků jako jsou knihovny nebo rodinná centra a také na dopravu žáků základních a středních škol do kulturních institucí v regionu. V součtu vyčlenil kraj na podporu v době energetické krize částku 15 milionů korun. „Je to první balíček pomoci. Počítáme ale s tím, že pokud se energetická krize rychle nevyřeší, podpora bude pokračovat i v příštím roce,“ přiznává Červíček, že částkou 15 milionů podpora hejtmanství zřejmě neskončí. 

Na krajském úřadě snížili teplotu o dva stupně 

Krajský úřad i jeho organizace se podle hejtmana snaží jít v šetření s energiemi obyvatelům kraje příkladem. Na hejtmanství se například topí na o dva stupně nižší teplotu než dříve. A své chování doma prý změnil i Martin Červíček, který v rozhovoru přiznává, že se snaží energiemi šetřit a například si častěji než dříve zatopí v krbu. Po událostech posledních týdnů prý hejtman ani nemá obavy z toho, že by v zimě hrozil nedostatek energií. „Ze začátku jsme byli vůči vládě hodně kritičtí, dnes už jsem ale relativně v klidu. Mám pocit, že stát si odpracoval to nejdůležitější a zajistil odpovídající množství energií pro celou zimní sezonu. Věřím, že to všechno zvládneme," tvrdí Martin Červíček. 

Velkým cílem Královéhradeckého kraje je podle hejtmana to, aby se nezastavil rozvoj regionu. Zatím se to prý daří, neboť hejtmanství ani ve složité ekonomické době nezrušilo žádný investiční projekt. „Všechny opravy silnic, všechny rekonstrukce ve zdravotnických zařízeních nebo domovech pro seniory a další věci pokračují podle plánu. Zatím nerevidujeme ani plány pro příští rok,“ zdůrazňuje Červíček. V příštím roce kraj plánuje například rekonstrukce silnic za zhruba 1,3 miliardy korun nebo velkou rekonstrukci rychnovské nemocnice.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Dan Klán