Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

Sbírka potravin v hradeckém kraji má rekordní výsledek, přes 23,9 tuny zboží

13. 11. 2022

page.Name
Rekordní výsledek přinesla v Královéhradeckém kraji sobotní sbírka potravin. Váha darovaného zboží sečteného zatím jen z poloviny obchodů, kde lidé v kraji mohli darovat nákup, již předčila celkový objem loňské podzimní sbírky, který činil 23,9 tuny. Vyplynulo to z dnešních informací hradecké potravinové banky. Sbírku pořádá Česká federace potravinových bank s partnery. Většinu darovaného zboží tvoří trvanlivé potraviny.

V Královéhradeckém kraji se sobotní sbírka konala v 61 obchodech. "Z toho máme zatím sečteny výsledky pouze z 28 obchodů, kde nám pomáhali dobrovolníci, a přesto jsme již přesáhli loňský výsledek 23.938 kg," uvedli na webu zástupci hradecké potravinové banky.

Sbírka se konala v sobotu a kdo to nestihl může ještě využít e-shopy Košík.czRohlík.cziTesco, případně potravinovou banku kontaktovat přímo. Celkový výsledek za letošní podzimní sbírku bude znám na konci příštího týdne.

"Sobotní Sbírka potravin v Královéhradeckém kraji přinesla velkou radost a rekordní výsledky. Přes všechny ekonomické problémy, drasticky zvýšené ceny energií, vysokou inflaci a s obavami očekávané zimní období Východočeši dokázali, že se v krizi dokážou uskromnit a darovat potraviny pro lidi, kteří se dostali do kritické životní situace," uvedl Václav Pitucha z hradecké potravinové banky.

V kraji loni na podzim svezli z obchodů, kde byli dobrovolníci, 16 tun darovaného zboží, plus další tuny z dalších obchodů.

Zásoby Potravinové banky v Hradci Králové byly podle jejích zástupců před sobotní sbírkou téměř rozdané. Chyběly hlavně základní trvanlivé potraviny jako cukr, těstoviny, rýže, mouka, mléko nebo přesnídávky pro děti či masové i jiné konzervy.

Darované potraviny a základní drogerie pomůže v Královéhradeckém kraji rodinám s dětmi, samoživitelkám, seniorům, zdravotně postiženým a dalším lidem, kteří se ocitnou v nouzové situaci. "Potravinová pomoc pomáhá překlenout období, než zafunguje státní sociální podpora," uvedl Pitucha. Podle něj všechno, co se v kraji v potravinových sbírkách vybere, se opět rozdá v regionu.

Potravinová banka v Hradci Králové je nezisková organizace, funguje od roku 2015 a působí pro území hradeckého kraje jako centrální sklad. Další menší sklady jsou v Trutnově, Jičíně a ve Dvoře Králové nad Labem. Loni shromáždila 303 tun pomoci, z toho přes 90 procent připadlo na potraviny, zbytek na drogerii. Banka rozdala celkem 275 tun zboží. Pomoc potřebným vydává převážně prostřednictvím sociálních organizací.

(ČTK)
Foto: Potravinová banka Hradec Králové