Neděle

26. května 2024

Nyní

14°

Zítra

15°

Svátek má

Hradecká záchytka zůstane v provozu, kraj našel nového vedoucího lékaře

21. 12. 2022

page.Name
Provoz Protialkoholní záchytné stanice Královéhradeckého kraje bude pokračovat i v roce 2023. Kraji se podařilo najít nového vedoucího lékaře, který svou odborností zajistí zákonné podmínky pro fungování tohoto krajského zdravotnického zařízení. Zároveň s tím kraj vypsal výběrové řízení na nového ředitele či ředitelku záchytné stanice. Nahradí současného dlouholetého ředitele, který na konci roku odejde do penze.

"Dnes jsme dokončili nezbytné administrativní kroky pro nástup nového vedoucího lékaře záchytné stanice, a můžu tedy potvrdit, že její provoz bude po Novém roce pokračovat," řekl mluvčí hejtmanství Dan Lechmann.

Dočasně bude Protialkoholní záchytná stanice Královéhradeckého kraje v pracovních dnech přijímat klienty pouze v nočních hodinách od 19:00 do 07:00. O víkendech a svátcích bude provoz nadále nepřetržitě 24 hodin. "Tato dočasná varianta je v současnosti jediné možné řešení pro zachování provozu," uvedl Lechmann.

Královéhradecký kraj řešil budoucnost záchytné stanice v Hradci Králové od jara, kdy přijal oznámení o odchodu ředitele Vlastimila Kyrala. "Od ledna roku 2023 tak hrozilo, že zařízení nebude moci pokračovat v provozu," řekl mluvčí kraje.

Kraj postupně vyhlásil dvě výběrová řízení na ředitele a současně vedoucího lékaře záchytné stanice. Obě výběrová řízení byla neúspěšná. Následně se kraj pokusil zajistit provoz zařízení přes externího provozovatele. "To je jedna z možností zajištění provozu záchytné stanice, kterou některé kraje v ČR praktikují," uvedl Lechmann. Ani tato alternativa ale kraji nepřinesla řešení.

"Aktuálně je před námi ještě výběrové řízení na ředitele, který bude odpovídat za samotný provoz této krajské příspěvkové organizace. Už teď ale víme, že v lednu bude provoz záchytné stanice pokračovat," uvedl krajský radní pro zdravotnictví Zdeněk Fink (HDK). Podmínky pro funkci ředitele či ředitelky včetně pokynů k podání přihlášky kraj zveřejní na webových stránkách www.kr-kralovehradecky.cz v sekci Volná místa.

Protialkoholní záchytná stanice Královéhradeckého kraje je krajská příspěvková organizace působící v městské části Nový Hradec Králové. Od roku 1993 do června roku 2002 ji zřizovalo město Hradec Králové, poté přešla pod kraj. Záchytná stanice ročně provede více než 1200 vyšetření a přijme zhruba 1000 lidí. Na její provoz kraj ročně vynakládá v průměru 11 milionů korun.

Hradecká záchytka je svého druhu jediné zařízení v kraji. Spolupracuje s pardubickou záchytkou. Vzájemně si pomáhají v době dovolených, svátků či v případě uzavření jedné z nich, například kvůli malování.

ČTK, Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz