Čtvrtek

23. května 2024

Nyní

16°

Zítra

14°

Svátek má

Hradecký kraj chce v roce 2023 hospodařit s vyrovnaným rozpočtem

5. 12. 2022

page.Name
Královéhradecký kraj bude v roce 2023 hospodařit díky využití přebytků z letoška s vyrovnaným rozpočtem. Celkový objem příjmů pro příští rok je plánován na rekordních 5,8 miliardy korun, výdaje mají dosáhnout zhruba šesti miliard korun. Informovali o tom dnes zástupci vedení kraje. Hlavní investice budou do zdravotnictví, silnic, sociální oblasti a veřejné dopravy. Rozpočet dnes schválilo zastupitelstvo kraje. Pro hlasovalo všech 38 z přítomných zastupitelů.

"Z formálního hlediska je navrhovaný rozpočet schodkový, jsou výdaje vyšší jak příjmy o 220 milionů korun. Výdaje ale kraj dokryje přebytkem z letoška, takže výdaje nakonec nebudou vyšší, rozpočet tedy plánujeme vyrovnaný," řekl náměstek hejtmana pro finance Rudolf Cogan (STAN).

Hlavními cíli rozpočtu kraje pro rok 2023 má být zajištění pokračujícího bezproblémového provozu hromadné dopravy, nemocnic, sociálních zařízení či škol, a to navzdory vysokým cenám energií. Za priority vedení kraje označilo také zlepšování zdravotní a sociální péče, přípravu stovek nových pracovních míst v průmyslu a efektivnější využívání energií.

Podle hejtmana Martina Červíčka (ODS) je pro příští rok nutné nadále brát v úvahu působení vnějších světových vlivů na ekonomiku. "Jsme proto připraveni na další případné zdražování energií. Uvědomujeme si, jaký dopad by tento vývoj mohl mít na nemocnice, sociální služby, školy i další krajská zařízení, proto počítáme s vyšší rezervou, abychom případně dokázali kompenzovat výpadky a zajistit provoz všech námi zajišťovaných veřejných služeb," uvedl Červíček.

Kraj má v plánu navzdory ekonomickým problémům nadále masivně investovat. "Prioritou je pokračování modernizace sítě nemocnic a sociální péče a silniční infrastruktury včetně dalších investic v rámci průmyslové zóny Solnice-Kvasiny," uvedl hejtman.

Odhadované výdaje plánovaného rozpočtu jsou vyšší oproti předpokládaným výdajům v roce 2022 o 432 milionů korun. Daňové příjmy v roce 2023 podle odhadů vzrostou o 615 milionů korun oproti roku 2022. Do rozpočtu na rok 2023 není započítán přebytek z letošního roku, který kraj předpokládá uzavřít s kladným hospodářským výsledkem. "Tento přebytek kraj plánuje využít na financování investic, vedle toho na dokrytí výdajů hodlá čerpat 400 milionů korun z již dříve schváleného úvěru," uvedl mluvčí kraje Dan Lechmann.

Téměř třetina výdajů v roce 2023 půjde na dopravu, z 1,7 miliardy korun tvoří většinu náklady na provoz veřejné dopravy. Do zdravotnictví má jít 754 milionů a ve fondu rozvoje a reprodukce, který kraj využívá v rámci investic do svého majetku, je připraveno téměř 667 milionů korun. Navrhovaný rozpočet počítá také s 98 miliony korun na dotační programy a počítá s využíváním evropských, státních a jiných fondů a dotačních programů. Na předfinancování a společné financování dotovaných projektů kraj vyčlení zhruba 389 milionů korun.

Podle Cogana kraj rozpočtově směřuje do poklidnějších dob, a to i když je vysoká inflace. "Dva roky covidu a následný nárůst cen energií byly problémem větším, v podmínkách pádivé inflace už umíme pracovat. A začínající recese může být velikou příležitostí pro další stavební investice v kraji, ty tak budou pořízeny za lepších podmínek, nadto s využitím evropských dotací," uvedl Cogan.

Kraj vede koalice čtyř subjektů, koalice ODS, STAN a Východočeši, dále Piráti, Koalice pro Královéhradecký kraj (KDU-ČSL, VPM, Nestraníci) a Spojenci pro Královéhradecký kraj (TOP 09, HDK, LES). V 45tičlenném zastupitelstvu má většinu 27 hlasů.

(ČTK)
Ilustrační foto: Krajský úřad Královéhradeckého kraje